fbpx

Jaka forma opodatkowania dla lekarza?

ważne terminy podatkowe 2024
Ważne terminy podatkowe w 2024 roku
24 marca 2024
karta podatkowa
Karta podatkowa – co warto wiedzieć o tej formie opodatkowania?
3 kwietnia 2024
Show all
najlepsza forma opodatkowania dla lekarza

Założenie indywidualnej praktyki lekarskiej w zasadzie nie  różni się wiele od zakładania zwykłej firmy. Lekarz, który chce otworzyć swój gabinet, podobnie jak każdy inny początkujący przedsiębiorca musi zarejestrować działalność gospodarczą. Dylemat, przed jakim staje większość osób w tej sytuacji, to wybór formy opodatkowania. Jakie formy są dostępne dla lekarzy i którą wybrać? Podpowiadamy.

Opodatkowanie lekarzy – dostępne formy opodatkowania

Zakładając gabinet lekarski, możesz wybrać każdą z dostępnych w Polsce form opodatkowania: skalę podatkową, ryczałt lub podatek liniowy. Sprawdź, na czym polega każda z nich.

Skala podatkowa, czyli zasady ogólne

Podstawowa forma opodatkowania firmy. Jeśli podczas rejestracji działalności gospodarczej nie wybierzesz innej metody (ryczałtu albo liniówki), wtedy automatycznie jesteś opodatkowany na zasadach ogólnych. Głównym wyróżnikiem skali są dwie stawki podatku:

 • 12 proc. dla dochodów do kwoty  120 tys. zł;
 • 32 proc., którą opodatkowana jest nadwyżka dochodu ponad 120 tys. zł.

Jak widzisz, przy zasadach ogólnych opodatkowaniu podlega dochód. To znaczy, że osiągane przychody pomniejszasz o koszty ponoszone w związku z prowadzoną działalnością. Z tego względu skala podatkowa będzie dla Ciebie korzystną formą opodatkowania, jeśli przewidujesz, że prowadzenie gabinetu będzie wiązać się z wysokimi comiesięcznymi wydatkami.

Obowiązuje tu kwota wolna od podatku, która w 2024 r. wynosi 30 tys. zł. Dodatkowo rozliczając się na skali, możesz skorzystać z większości dostępnych ulg podatkowych, takich jak np.: ulga na dziecko, wspólne rozliczenie z małżonkiem, ulga dla rodzin 4+. Składka zdrowotna wynosi tu 9 proc.

A co z zaliczkami na podatek? Samodzielnie (lub z pomocą księgowego) obliczasz je i płacisz do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który rozliczasz podatek. 

Podatek liniowy

Lekarz jako formę opodatkowania działalności może wybrać też stawkę liniową. W tym przypadku dochód (przychody minus koszty) opodatkowany jest stawką 19 proc. Co ważne i co wyróżnia tę metodę stawka podatku jest zawsze taka sama, niezależnie od wysokości dochodów. Z tego względu tzw. liniówka może być atrakcyjna dla osób, które osiągają bardzo wysoki poziom dochodów i według skali musiałyby płacić 32 proc.

Składka zdrowotna na podatku liniowym wynosi 4,9 proc. dochodu.

Ta forma opodatkowania ma jednak pewne minusy nie obowiązuje tu kwota wolna i nie można korzystać tu z popularnych ulg jak np. rozliczenie z małżonkiem czy ulga na dziecko. Ponadto podatek liniowy nie jest dostępny dla osób, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Jeśli więc lekarz pracuje przykładowo w szpitalu i jest tam zatrudniony na umowę o pracę, po założeniu własnej działalności nie będzie mógł świadczyć takich samych usług na rzecz tego szpitala.

Przy podatku liniowym zaliczki na podatek obliczasz i opłacasz do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który rozliczasz podatek.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Kolejną formą opodatkowania dla lekarza może być ryczałt. Zgodnie z ustawą dla usług w zakresie opieki zdrowotnej stawka ryczałtu wynosi 14 proc. przychodu.

Co ważne, w odróżnieniu od skali i liniówki, w tym przypadku opodatkowany jest przychód, a nie dochód. To oznacza, że wydatki ponoszone w związku z działalnością gospodarczą nie mają tu żadnego znaczenia i nie możesz odliczyć ich od przychodu

Z tego względu warto zastanowić się, czy na pewno będzie to dla Ciebie korzystna forma opodatkowania, jeśli przewidujesz, że prowadzenie gabinetu lekarskiego będzie wiązać się z wysokimi kosztami, np. zakupu lub wynajęcia lokalu, przystosowania go do potrzeb działalności, zakup drogiego sprzętu i wyposażenia itd. Być może lepsza okaże się w tym przypadku skala podatkowa lub podatek liniowy.

Przy ryczałcie wysokość składki zdrowotnej wynosi 9 proc. podstawy wymiaru składki. W 2024 r. w zależności od osiągniętego rocznego przychodu miesięczne składki wynoszą:

 • do 60 000 zł przychodu – 419,46 zł miesięcznie;
 • 60 000-300 000 zł – 699,11 zł miesięcznie;
 • ponad 300 000 zł – 1258,39 zł miesięcznie.

Chcesz skorzystać z ryczałtu? Obowiązuje tu ograniczenie podobne jak przy podatku liniowym. Nie możesz świadczyć usług na rzecz swojego byłego pracodawcy, jeśli mają one taki sam zakres jak czynności wykonywane wcześniej w ramach stosunku pracy. 

Co lekarz może odliczyć od podatku?

Podobnie jak inni przedsiębiorcy lekarz na skali lub liniówce może zaliczać w koszty uzyskania przychodu racjonalnie uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą. Będą to np.:

 • czynsz za wynajmowany gabinet;
 • sprzęt medyczny i wyposażenie;
 • odzież medyczna i specjalistyczne obuwie;
 • udział w kursach, szkoleniach, seminariach;
 • usługi księgowe, reklamowe itd.;
 • koszty zatrudnienia personelu.

Najlepsza forma opodatkowania dla lekarza

Osoba zakładająca indywidualną praktykę lekarską ma do wyboru wszystkie dostępne formy opodatkowania. Jak widać, każda z nich ma swoje zalety i wady. To, która będzie najkorzystniejsza dla lekarza, zależy od wielu czynników i jest sprawą indywidualną. Bez znajomości konkretnej sytuacji nie da się jednoznacznie stwierdzić, która forma będzie najkorzystniejsza.

Na szczęście wybór najlepszej formy opodatkowania indywidualnej praktyki lekarskiej możesz skonsultować ze specjalistami. W BR Progres kompleksowo wspieramy i doradzamy osobom, które stoją przed tą trudną decyzją. Skontaktuj się z nami, razem wybierzemy dla Ciebie najlepszą metodę opodatkowania.

Komentarze są wyłączone.