fbpx

Księgowość spółki komandytowej

Księgowość spółki komandytowej to skomplikowane zadanie. Wymaga ogromnej staranności, precyzji w ewidencjonowaniu wydatków i wpływów oraz szerokiej wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Wymagana jest tu zwykle pełna księgowość, choć w niektórych sytuacjach możliwe jest stosowanie wariantu uproszczonego. Wszystkie aspekty formalno-księgowe związane z prowadzeniem spółki komandytowej możesz zlecić nam. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dla przedsiębiorców, którzy prowadzą tę formę działalności gospodarczej.

Odezwij się do nas:


  Księgowość spółki komandytowej – wymogi

  Spółka komandytowa to spółka osobowa, gdzie co najmniej jeden ze wspólników (zwany komplementariuszem) ma nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, natomiast odpowiedzialność przynajmniej jednego ze wspólników (zwanego tu komandytariuszem) jest ograniczona. Główny cel spółki komandytowej to prowadzenie działalności gospodarczej pod własną firmą.

  Ta forma działalności gospodarczej pozwala na współdziałanie jednostkom dysponującym kapitałem w różnej wysokości. Dzięki temu mogą oni dopasować odpowiedzialność za sprawy spółki do zaangażowania poszczególnych wspólników.

  Spółkę komandytową rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym po wcześniejszym podpisaniu umowy spółki, która koniecznie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Choć spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, to ma zdolność do czynności prawnych.

  Spółka komandytowa – pełna księgowość

  Czy spółka komandytowa musi prowadzić pełną księgowość? Przy prowadzeniu księgowości spółki komandytowej najczęściej obligatoryjna jest pełna księgowość, czyli najbardziej zaawansowana forma prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pozwala ona na całkowitą kontrolę kondycji firmy oraz wyjątkowo dokładną analizę jej sytuacji nie tylko w poszczególnych okresach sprawozdawczych, ale również na bieżąco. Umożliwia to sprawne obliczanie podatków, ale daje też wgląd w dokładny obraz finansów spółki. Pozyskaną w ten sposób wiedzę można wykorzystać w celu optymalizacji kosztów działalności i zwiększaniu przewagi konkurencyjnej prowadzonej działalności.

  Księgowość spółki komandytowej – podatek i rozliczenia

  Pełna księgowość spółki komandytowej zobowiązuje do niezwykle dokładnego prowadzenia wszelkich rozliczeń. Bardzo rzetelnie należy rozliczać zarówno przelewy przychodzące, jak i wychodzące oraz operacje magazynowe, a także zaksięgować wszelkie dokumenty kupna i sprzedaży. Pozwala to na przygotowanie zestawienia zysków i strat. Skrupulatnie ewidencjonowany jest również majątek firmy oraz źródła jego finansowania, co pokazuje, w jaki sposób zarządzany jest firmowy majątek. Ma to duże znaczenie dla każdej spółki, gdyż stanowi podstawę podejmowania wielu decyzji finansowych i inwestycyjnych.

  Przy prowadzeniu pełnej księgowości w spółce komandytowej prowadzone są liczne rozliczenia. Należą do nich:

  • dziennik, konta księgi głównej oraz pomocniczej,
  • zestawienie obrotów oraz sald umieszczonych w księdze głównej i na kontach pomocniczych,
  • a także wykaz składników pasywów i aktywów.

  Księgowość spółki komandytowej – kiedy możliwa księgowość uproszczona?

  Czy spółka komandytowa musi prowadzić pełną księgowość? Choć najczęściej ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, to są również wyjątki od tej reguły. Wówczas możliwa jest księgowość uproszczona spółki komandytowej. Można ją prowadzić, gdy podmiot gospodarczy w danym roku obrotowym i w roku go poprzedzającym spełnia co najmniej 2 z 3 kryteriów:

  • suma jej aktywów na koniec roku nie przekracza 1,5 mln zł,
  • przychody netto ze sprzedaży nie są większe niż 3 mln zł,
  • czy średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 osób.

  Dzięki prowadzeniu księgowości uproszczonej spółka komandytowa nie musi przygotowywać m.in. tzw. informacji dodatkowej do bilansu, a jedynie informację uzupełniającą. Z kolei rachunek zysków i strat oraz bilans są tu okrojone zaledwie do kilku pozycji, co stanowi bardzo duże ułatwienie i znacznie obniża koszty obsługi księgowej.

  Spółka komandytowa – podatek

  Warto również pamiętać o tym, że płatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka komandytowa, jako przedsiębiorstwo, ale jej wspólnicy. Dlatego też zarówno jej przychody, jak i koszty są dzielone pomiędzy wspólników proporcjonalnie do ich udziałów w spółce.

  Jeśli wspólnikami spółki są osoby fizyczne, mogą zdecydować się na jedną z dwóch możliwości odnośnie formy opodatkowania – podatek liniowy lub zasady ogólne. Dzięki temu, że podatkiem dochodowym opodatkowani są wspólnicy, a nie sama spółka, można uniknąć podwójnego odprowadzania daniny (komandytariusz, który jest osobą fizyczną, odprowadza w tej sytuacji tylko podatek PIT).

  Księgowość spółki komandytowej we Wrocławiu i w całej Polsce – oferta BR Progres

  Jak widać, księgowość spółki komandytowej należy do dość skomplikowanych form rozliczeń. Biorąc pod uwagę, że niewielu właścicieli firm zobowiązanych do jej prowadzenia jest specjalistami z zakresu rachunkowości, warto te istotne obowiązki zlecić profesjonalistom. Nasi klienci mogą liczyć na prowadzenie zarówno pełnej jak i uproszczonej księgowości spółki komandytowej, a także na specjalistyczne porady w zakresie najlepszych rozwiązań podatkowych dla ich spółek. Specjaliści BR Progres sporządzają również sprawozdania finansowe, które są przygotowywane na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych.

  Nasi klienci mogą liczyć również na wiele usług dodatkowych, takich jak.:

  • raporty zarządcze,
  • prowadzenie spraw kadrowo-płacowych (w tym elektronicznych akt osobowych),
  • opracowanie polityki rachunkowości oraz planu kont dla ksiąg rachunkowych,
  • nieograniczony czasowo dostęp do najważniejszych dokumentów firmy z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do internetu,
  • nowoczesne narzędzia do wystawiania i weryfikacji faktur,
  • reprezentację przed urzędami w zakresie udzielonych pełnomocnictw,
  • korzystne formy kontaktu — dojazd do klienta, niestandardowe formy kontaktu,
  • kontakt z doradcą podatkowym online, bieżące wsparcie dedykowanego opiekuna.

  Aby zapewnić naszym klientom poczucie bezpieczeństwa, posiadamy wysokie ubezpieczenie OC dla wszystkich kluczowych obszarów naszej działalności. Od momentu rozpoczęcia naszej działalności jesteśmy zaangażowani w dostarczanie naszym klientom usług na najwyższym poziomie. Wiemy, że każda spółka jest inna i nie możemy zaoferować jednego rozwiązania dla wszystkich. Chcemy zrozumieć potrzeby każdego przedsiębiorcy i znaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie dopasowane do jego wymagań. Jesteśmy biurem rachunkowym z Wrocławia, ale naszymi klientami są podmioty z całej Polski. Dbamy o Twoją wygodę i szanujemy Twój czas, poprzez organizację spotkań online lub dojeżdżając do naszych klientów!

  Interesuje Cię księgowość innych podmiotów gospodarczych, które obsługujemy w Biurze Rachunkowym Progres? Sprawdź naszą ofertę prowadzenia księgowości spółek we Wrocławiu i w całej Polsce! Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu – udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące księgowości spółki komandytowej i innych usług świadczonych przez naszą firmę.

   

  Marcin Rojewski

  Właściciel biura

  609 575 553


  Wiesław Dzikowski

  Właściciel biura

  792 898 021


  Kamila Stranzke-Halusiak

  Specjalista ds. kadr i płac


  Magdalena Rojewska

  Samodzielna księgowa


  Opinie o nas:

  • Sylwester Bartczak - Członek Zarządu
   Usługi wykonywane są rzetelnie i terminowo. Pracownicy Biura odznaczają się życzliwym podejściem do klienta oraz gotowością do rozwiązywania zgłaszanych problemów co znacznie ułatwia prowadzoną współpracę"
   Sylwester Bartczak - Członek Zarządu
   Archiwum Serwis Sp. z o.o.
  • Magdalena Dudzic
   Z ogromną przyjemnością i z pełną odpowiedzialnością polecam Biuro Rachunkowe Progres jako godnego zaufania partnera w biznesie, który wykonuje powierzone obowiązki z najwyższą starannością. Jestem pełna uznania dla merytorycznej wiedzy, rzetelności, sumienności i terminowości, które to cechy w połączeniu z indywidualnym podejściem do klienta, życzliwością pracowników i zaangażowaniem we współpracę sprawiają, że poziom usług oferowanych przez Biuro jest na najwyższym poziomie. Współpracując z BR Progres mam poczucie komfortu i bezpieczeństwa, wiedząc, że księgowość mojej firmy prowadzona jest należycie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ja zawsze mogę liczyć na fachową poradę oraz konsultację.
   Magdalena Dudzic
   Mile Maison
  • Jakub Maciejewski
   Współpraca z Biurem BR Progres przebiega wzorowo. Cenimy sobie przede wszystkim terminowość i rzetelność wykonywanych usług. Bardzo mocno rekomendujemy firmę dla każdego, kto ceni sobie profesjonalizm i doskonałą obsługę klienta.
   Jakub Maciejewski
   BrainForge IT Software & Development sp. z o. o.
  • Artur Andrzejewski - właściciel
   Biuro Rachunkowe Progres Marcin Rojewski cechuje się pełnym profesjonalizmem, indywidualnym podejściem do klienta, rzetelnością oraz dużym zaangażowaniem. Dobra organizacja pracy w prowadzeniu księgowości i sumienność sprawia, że zdecydowania mogę zarekomendować to biuro, jako rzetelnego i godnego zaufania partnera w biznesie.
   Artur Andrzejewski - właściciel
   Armandi S.C.
  • Anna Drewniak - Wiceprezes Zarządu
   Biuro wywiązało się z powierzonych zagadnień rzetelnie i terminowo. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy merytorycznej, ale także biegłości w innych obszarach, które pozwoliły nam na wprowadzenie optymalnych rozwiązań. Firma w bardzo elastyczny sposób dostosowała się do naszych potrzeb i oczekiwań wynikających ze specyfiki naszej działalności. Biuro jest zawsze gotowe służyć radą i pomocą mając na względzie dobro naszej firmy.
   Anna Drewniak - Wiceprezes Zarządu
   Goldenmark S.A.

  Nasze ostatnie artykuły:

  9 marca 2023
  Jak wycofać samochód z firmy? Podatek dochodowy, VAT i leasing

  Wycofanie samochodu z firmy

  Samochód to jeden z najczęściej występujących środków trwałych w przedsiębiorstwach. Często wręcz trudno sobie bez niego wyobrazić funkcjonowanie firmy. Jednak bywają i sytuacje, gdy pojawia się […]
  10 lutego 2023
  Rachunek a faktura - czym się różnią, kiedy i kto je wystawia?

  Rachunek a faktura – czym się różnią?

  Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek wystawiania dokumentów potwierdzających sprzedaż towarów lub wykonanie usług. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które są podatnikami VAT, mają obowiązek wystawiać […]
  3 lutego 2023
  Jak wystawiać faktury VAT? Najważniejsze zasady wystawiania faktur VAT

  Jak wystawiać faktury VAT? Najważniejsze zasady

  Faktura VAT jest jednym z najważniejszych dowodów księgowych, przy pomocy których można udokumentować sprzedaż produktów lub usług przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, jak wystawić faktury VAT, kto może […]