fbpx

Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najczęstsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Na początku 2022 roku było ich w Polsce blisko 2,58 mln i wciąż powstają kolejne. W całym ubiegłym roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło blisko 295 tys. wniosków dotyczących kolejnych takich mikrofirm. Każda z nich musi prowadzić swoją księgowość. Jak robić to optymalnie i dlaczego warto zlecić to zadanie profesjonalistom?

Odezwij się do nas:


  Księgowość JDG – na czym polega?

  Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) należy do najłatwiejszych form prowadzenia firmy. Przy jej rozpoczęciu , czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To nieskomplikowana procedura, która nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów.

  Również samo prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest skomplikowanym zadaniem. Są jednak różne formalności, którym trzeba tu sprostać. Do najważniejszych należy prowadzenie księgowości JDG, czyli księgowanie faktur od dostawców oraz tych, wystawianych klientom, obliczanie podatków, jakie należy zapłacić, a także terminowe rozliczenia z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

  Jaka księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)?

  Większość osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, najczęściej wybiera uproszczoną księgowość. Są to rozliczenia na podstawie księgi przychodów i rozchodów, która polega na ewidencjonowaniu zarówno sprzedaży, jak i wydatków firmy. Jest ona prowadzona na podstawie zgromadzonych rachunków i faktur. Od 2020 roku nie jest konieczne prowadzenie ewidencji wyposażenia, należy natomiast prowadzić ewidencję wartości niematerialnych i prawnych (WNiP).

  Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które są płatnikami VAT, muszą również ewidencjonować: przebieg samochodu w przypadku, gdy jest on wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązkowe jest również składanie deklaracji podatkowych, a także rzetelne przechowywania całej dokumentacji księgowej.

  Wybór rodzaju opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej zależy od przedsiębiorcy

  Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mają obowiązek płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT. Mają oni do wyboru kilka rodzajów opodatkowania, m.in.: na zasadach ogólnych, czyli skalę podatkową, gdzie stawka wynosi aktualnie 12% lub 32% - jeśli zostanie przekroczony próg podatkowy, podatek liniowy w wysokości 19% oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którego stawka różni się w zależności od prowadzonej działalności gospodarczej i może wynosić od 2 do 17%. Wybór opodatkowania zależy tu do przedsiębiorcy i zwykle od rodzaju prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz osiąganych przychodów.

  Prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) przez biuro rachunkowe – więcej czasu na rozwój biznesu

  Niektórzy mikroprzedsiębiorcy, którzy mają wiedzę i doświadczenie związane z księgowością małych firm, mogą w teorii sami wykonywać wszystkie te działania i samodzielnie prowadzić księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli m.in. księgować wszystkie faktury, rozliczać podatki, obliczać składki ZUS. Jednak w przypadku osób nieznających choćby podstaw rachunkowości, najlepiej powierzyć to odpowiedzialne zadanie specjalistom z profesjonalnego biura rachunkowego.

  Posiadamy ogromne doświadczenie we współpracy z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi z wielu branż. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług, możesz to zrobić w dowolnym momencie roku – przejmiemy dokumentację od dotychczasowego biura i będziemy płynnie kontynuować działania. Zakres usług dostosowujemy do charakteru działalności, wybranej formy opodatkowania, wielkości firmy i innych czynników. Naszym celem jest maksymalna skuteczność i optymalizacja kosztów. Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan działania – zapytaj nas o szczegóły.

  Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciele firm mają więcej czasu na prowadzenie i skuteczne dbanie o swój biznes. Dodatkowo przedsiębiorcy nie muszą cały czas śledzić zmian w przepisach o rachunkowości, które coraz częściej się zmieniają, a są ogromnie istotne dla rozliczeń. Pozwala to także uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z wyjaśnianiem spraw w urzędzie skarbowym.

  Księgowość JDG – bezpieczeństwo w pakiecie

  Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest związane również z obowiązkiem przechowywania dokumentacji, na co często brakuje miejsca w niewielkich biurach lub mieszkaniach. Tymczasem dla naszego biura nie jest to żadnym problemem — komunikację oraz obieg dokumentów możemy prowadzić zdalnie. Oferowana przez nas księgowość internetowa sprawia, że każdy klient nie tylko nie musi dostarczać nam swoich faktur i innych dokumentów osobiście, ale także ma do nich dostęp 24 godziny na dobę i to z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do internetu. Umożliwiamy kontakt przez e-mail, telefon i komunikatory, a gdy zajdzie potrzeba, dojeżdżamy do klienta.

  Dodatkowo nasi klienci mają do dyspozycji specjalną intuicyjną aplikację, która pozwala na szybkie przesyłanie dokumentów i kontakt z nami. Mają też dostęp do wygodnego narzędzia do fakturowania. Oczywiście wszyscy nasi klienci mają także dedykowanego księgowego, który pomaga wyjaśnić wszystkie wątpliwe kwestie.

  Wszystkie firmy obsługiwane przez BR Progres mogą czuć się całkowicie bezpiecznie i nie obawiać się ponoszenia konsekwencji za błędy popełnione przez firmę zewnętrzną. Nasze biuro posiada bowiem wysokie ubezpieczenie OC.

  Dodatkowo, nasza oferta dotycząca prowadzenia księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) zawiera:

  • Prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP).
  • Sporządzanie dokumentów wewnętrznych (amortyzacja, składki).
  • Rozliczanie przelewów walutowych i księgowanie różnic kursowych.
  • Sporządzanie i przesyłanie deklaracji podatkowych PIT, VAT oraz zeznań rocznych.
  • Comiesięczna wysyłka Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK VAT).
  • Prowadzenie rozliczeń ZUS właściciela firmy.
  • Pomoc w przeniesieniu dokumentów z poprzedniego biura rachunkowego, weryfikacja dokumentacji.
  • Szybkie i wygodne dostarczanie dokumentów, sam wybierasz jak wolisz — skan, e-mail, poczta.
  • Dedykowana aplikacja do wystawiania faktur sprzedaży oraz indywidualna pomoc księgowa.
  • Terminowe wiadomości na temat aktualnych zobowiązań.
  • Przygotowywanie zestawień wyników działalności do banków.
  • Pomoc w otwarciu, zawieszeniu lub zamknięciu firmy.
  • Wygoda pracy — narzędzia dostępne przez 24/7.
  • Prowadzenie ewidencji księgowej w formie KPiR od 199 zł netto/miesiąc.

  Wszystkie czynności wykonywane są przez wykwalifikowanych księgowych pod nadzorem osób posiadających Certyfikat Księgowy. Odpowiednia wiedza i zaangażowanie naszego zespołu idzie w parze z profesjonalizmem, dlatego mogą Państwo w pełni poświęcić czas prowadzonej działalności oraz bieżącym sprawom związanym z rozwojem własnej firmy.

  Interesuje Cię księgowość innych podmiotów gospodarczych, które obsługujemy w Biurze Rachunkowym z Wrocławia Progres? Sprawdź naszą ofertę prowadzenia księgowości dla firm we Wrocławiu i w całej Polsce! Zapoznaj się z naszą ofertę i skontaktuj się z nami, a udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące księgowości i innych usług świadczonych przez naszą firmę.

   

  Marcin Rojewski

  Właściciel biura

  609 575 553


  Księgowość to jego pasja, którą cały czas pielęgnuje. Buchalterem jest od 14 lat. Posiada szeroki zakres wiedzy z dziedziny podatków i finansów, specjalizuje się w księgowości spółek handlowych. Zawsze gotowy do pomocy wszystkim klientom.

  Wiesław Dzikowski

  Właściciel biura

  792 898 021


  W księgowości pracuje od 2003 roku. Od 2007 związany z dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Posiada bogate doświadczenie oraz wiedzę w zakresie prawa bilansowego i podatkowego. W pracy spokojny i opanowany. Cechuje go rzetelności co potwierdza posiadany certyfikat audytora wewnętrznego w zakresie ISO 9001.

  Joanna Rojewska

  Samodzielna księgowa


  Specjalizuje się w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Pozytywnie nastawiona do pracy, rzetelna i gotowa do podejmowania nowych wyzwań. W kontaktach z klientem wykazuje się zrozumieniem i cierpliwością

  Beata Lichańska

  Kierownik Biura/Samodzielna Księgowa


  W zawodzie pracuje od 2005 roku, dotychczas w pełnej księgowości w firmie z branży produkcyjnej. Przez 10 lat pełniła funkcję Głównej Księgowej. Posiada certyfikat księgowy Ministra Finansów. Nieobce są jej także zagadnienia z zakresu kadr i płac.

  Ewelina Binkowska

  Samodzielna księgowa


  Z księgowością związana jest od 2012roku. Zajmuje się prowadzeniem księgowości uproszczonej a także pełną księgowością. W związku z dynamicznymi zmianami przepisów dba o bieżącą aktualizację swojej wiedzy. Dąży do samorealizacji i ciągłego rozwoju, zawsze podejmując się nowych wyzwań z zaangażowaniem. Pomocna i pozytywnie nastawiona do ludzi.

  Opinie o nas:

  • Sylwester Bartczak - Członek Zarządu
   Usługi wykonywane są rzetelnie i terminowo. Pracownicy Biura odznaczają się życzliwym podejściem do klienta oraz gotowością do rozwiązywania zgłaszanych problemów co znacznie ułatwia prowadzoną współpracę"
   Sylwester Bartczak - Członek Zarządu
   Archiwum Serwis Sp. z o.o.
  • Magdalena Dudzic
   Z ogromną przyjemnością i z pełną odpowiedzialnością polecam Biuro Rachunkowe Progres jako godnego zaufania partnera w biznesie, który wykonuje powierzone obowiązki z najwyższą starannością. Jestem pełna uznania dla merytorycznej wiedzy, rzetelności, sumienności i terminowości, które to cechy w połączeniu z indywidualnym podejściem do klienta, życzliwością pracowników i zaangażowaniem we współpracę sprawiają, że poziom usług oferowanych przez Biuro jest na najwyższym poziomie. Współpracując z BR Progres mam poczucie komfortu i bezpieczeństwa, wiedząc, że księgowość mojej firmy prowadzona jest należycie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ja zawsze mogę liczyć na fachową poradę oraz konsultację.
   Magdalena Dudzic
   Mile Maison
  • Jakub Maciejewski
   Współpraca z Biurem BR Progres przebiega wzorowo. Cenimy sobie przede wszystkim terminowość i rzetelność wykonywanych usług. Bardzo mocno rekomendujemy firmę dla każdego, kto ceni sobie profesjonalizm i doskonałą obsługę klienta.
   Jakub Maciejewski
   BrainForge IT Software & Development sp. z o. o.
  • Artur Andrzejewski - właściciel
   Biuro Rachunkowe Progres Marcin Rojewski cechuje się pełnym profesjonalizmem, indywidualnym podejściem do klienta, rzetelnością oraz dużym zaangażowaniem. Dobra organizacja pracy w prowadzeniu księgowości i sumienność sprawia, że zdecydowania mogę zarekomendować to biuro, jako rzetelnego i godnego zaufania partnera w biznesie.
   Artur Andrzejewski - właściciel
   Armandi S.C.
  • Anna Drewniak - Wiceprezes Zarządu
   Biuro wywiązało się z powierzonych zagadnień rzetelnie i terminowo. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy merytorycznej, ale także biegłości w innych obszarach, które pozwoliły nam na wprowadzenie optymalnych rozwiązań. Firma w bardzo elastyczny sposób dostosowała się do naszych potrzeb i oczekiwań wynikających ze specyfiki naszej działalności. Biuro jest zawsze gotowe służyć radą i pomocą mając na względzie dobro naszej firmy.
   Anna Drewniak - Wiceprezes Zarządu
   Goldenmark S.A.

  Nasze ostatnie artykuły:

  21 maja 2024
  zwolnienie vat dla zawodów medycznych

  Lekarze a VAT – zwolnienie VAT dla zawodów medycznych

  Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT. Przepisy przewidują jednak możliwość zwolnienia z tego podatku dla niektórych rodzajów działalności. Takim prawem […]
  18 maja 2024
  kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

  Przestępstwa i wykroczenia skarbowe – kary w 2024 roku

  Zarówno wykroczenia, jak i przestępstwa skarbowe są zagrożone karami finansowymi. Ich wysokość zależy – między innymi – od aktualnego minimalnego wynagrodzenia o pracę. Ponieważ w 2024 […]
  30 kwietnia 2024
  ryczałt dla lekarza

  Ryczałt dla lekarza. Analizujemy tę formę opodatkowania

  Jedną z pierwszych decyzji lekarza, który ma zamiar założyć indywidualną praktykę, jest wybór formy opodatkowania. Do rozważenia ma, jak inni przedsiębiorcy, trzy opcje: zasady ogólne, podatek […]