fbpx

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym – jakie możliwości mają przedsiębiorcy? 

Bon Turystyczny – data zaliczki
8 czerwca 2021
Wymiana kasy fiskalnej na kasę on-line. O czym należy pamiętać?
1 lipca 2021
Show all

Wybór formy opodatkowania to jedno z pierwszych wyzwań, przed którymi stajemy, zakładając działalność gospodarczą. Do dyspozycji mamy aż cztery modele – skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. Czym się charakteryzuje i jakie korzyści zapewnia każdy z nich? 

Przeczytaj także: Jak założyć działalność gospodarczą przez internet?

Forma opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli skala podatkowa

Skala podatkowa jest podstawową i jedną z najpopularniejszych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Jeśli chcemy rozliczać się z urzędem skarbowym właśnie w ten sposób od początku prowadzenia działalności, nie musimy spełniać żadnych dodatkowych formalności. Forma opodatkowania na zasadach ogólnych opiera się na dwustopniowej skali i dotyczy dochodu. Kiedy przekraczamy pierwszy próg podatkowy, stawka podatku do zapłacenia automatycznie wzrasta.

I tak:

  • Dochód do kwoty 85 528 zł podlega podatkowi według skali 17% (minus kwota zmniejszająca podatek).
  • Dochód powyżej 85 528 zł jest objęty podatkiem w wysokości 14 539 zł 76 gr plus 32% kwoty nadwyżki ponad 85 528 zł (minus kwota zmniejszająca podatek). 

Skala podatkowa nakłada na przedsiębiorców obowiązek regularnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Możemy rozliczać je miesięcznie lub kwartalnie (ta druga opcja jest możliwa dla tzw. małych podatników oraz osób fizycznych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą). 

Forma opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych to jednak nie tylko obowiązki, ale też wiele korzyści. Wybierając skalę podatkową, możemy obniżyć nasze przychody m.in. o koszty poniesione w celu ich uzyskania, o straty z ubiegłych lat oraz o opłacone składki ZUS. 

Jeśli wybraliśmy skalę podatkową, możemy także rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, a także skorzystać z licznych ulg podatkowych, które wykażemy w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36. Należą do nich np.: ulga prorodzinna, rehabilitacyjna czy internetowa oraz odliczenie darowizn. 

Podatek liniowy jako forma opodatkowania działalności gospodarczej

Kolejna forma opodatkowania jest najkorzystniejsza dla tych przedsiębiorców, którzy w ciągu roku uzyskują regularne, wysokie dochody. Podatek liniowy istnieje w jednej skali i zapewnia stałą stawkę podatku w wysokości 19% od dochodu. Stawka podatku nie ulega więc zmianie, bez względu na osiągane zarobki. 

Podobnie jak w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych, podatek liniowy również możemy opłacać za okres miesięczny lub kwartalny. Bez problemu pomniejszymy też nasz przychód o koszty związane z prowadzeniem działalności oraz o straty z lat ubiegłych. 

Forma opodatkowania, jaką jest podatek liniowy, ma także swoje minusy. W tym modelu nie rozliczymy się wspólnie z małżonkiem, ani nie skorzystamy z popularnych ulg podatkowych. Warto więc przekalkulować, co się bardziej opłaca. Co istotne, przy podatku liniowym nie istnieje także kwota wolna od podatku, która mogłaby obniżyć wartość daniny dla urzędu skarbowego. 

Podatek liniowy wiąże się z jeszcze jednym ograniczeniem. Nie skorzystają z niego podatnicy, którzy w ramach swojej działalności świadczą te same usługi na rzecz obecnych lub byłych pracodawców, jakie wykonują lub wykonywali w ramach stosunku pracy. Sytuacja dotyczy jednak danego roku podatkowego. Przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy w roku kolejnym. 

Przeczytaj również: Podatek liniowy a progresywny – wady i zalety

Forma opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonych działalności nie ponoszą zbyt dużych kosztów. Dlaczego? Ponieważ w przypadku tej formy opodatkowania działalności gospodarczej podatek płacimy wyłącznie od osiągniętego przychodu i nie mamy możliwości rozliczenia kosztów jego uzyskania. W zależności od rodzaju wykonywanej działalności możemy skorzystać z różnych stawek podatkowych: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%. 

Ten rodzaj formy opodatkowania również narzuca dość konkretne zasady. Na ryczałt mogą zdecydować się tylko ci przedsiębiorcy, których roczne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyły kwoty 2 mln euro. Z ryczałtu nie skorzystają również osoby, które przed założeniem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywały ten sam rodzaj działalności, ale w ramach stosunku pracy. 

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie rozliczymy się wspólnie z małżonkiem ani nie skorzystamy z ulgi prorodzinnej. Możemy jednak wykazać w naszym zeznaniu rocznym PIT-28 kilka innych odliczeń, m.in.: ulgę internetową, ulgę rehabilitacyjną i wpłaty na IKZE. 

Karta podatkowa – prosta forma opodatkowania

Ostatnią, a tym samym chyba najprostszą formą opodatkowania działalności gospodarczej jest karta podatkowa. Podobnie jak przy podatku liniowym, w tym modelu również mamy do czynienia ze stałą stawką podatku niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Kwota nie jest jednak taka sama dla wszystkich działalności. Każdego roku ustala ją naczelnik urzędu skarbowego.

Od czego zależy wysokość daniny w przypadku karty podatkowej? Od rodzaju i zakresu działalności, liczby zatrudnionych pracowników, a także od liczby mieszkańców w miejscowości, gdzie prowadzona jest działalność. Karta podatkowa jest szczególnie korzystna dla małych przedsiębiorstw lub firm zlokalizowanych w małych miejscowościach. Wysokość podatku w ramach tej formy rośnie wraz z rozwojem działalności (np. wraz ze zwiększeniem liczby zatrudnionych pracowników). 

W grupie przedsiębiorców, którzy mogą wybrać rozliczenie w formie karty podatkowej znajdują się m.in.: ślusarze, fryzjerzy, szewcy, osoby świadczące usługi kosmetyczne i gastronomiczne. Forma opodatkowania, jaką jest karta podatkowa, zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku składania zeznań podatkowych, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych. 

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym – podsumowanie

Jak widać, jako przedsiębiorcy mamy do wyboru wiele form opodatkowania podatkiem dochodowym. Każda z nich okaże się korzystna, jeśli odpowiednio dobierzemy ją do specyfiki prowadzonej przez nas działalności oraz do wysokości osiąganych przychodów.

Formę opodatkowania działalności gospodarczej możemy zmienić na każdym etapie prowadzenia firmy. W BR Progres doradzimy, jakie rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze i kiedy należy złożyć odpowiednie dokumenty. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Z pełnym zakresem naszych usług można się zapoznać na stronie www.br-progres.pl.

Sprawdź również jaką formę opodatkowania wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej — KPiR czy Ryczałt

Komentarze są wyłączone.