fbpx

Podatek liniowy a progresywny – wady i zalety

Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku
Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku
10 lipca 2023
Ryczałt a VAT – co wybrać?
Ryczałt a VAT – co wybrać? Zakładanie działalności gospodarczej
27 lipca 2023
Show all
Podatek liniowy a progresywny - wady i zalety obu opcji

Wielu przedsiębiorców podczas podejmowania decyzji o sposobie opodatkowania zastanawia się, czy korzystniejszy będzie dla nich podatek liniowy, czy progresywny. Zanim wybór zostanie dokonany, warto przeanalizować wady i zalety obu dostępnych rozwiązań i wybrać najbardziej opłacalną dla siebie opcję. W taki sposób, aby kwota, jaką trzeba będzie zapłacić do urzędu skarbowego, była jak najmniejszym obciążeniem dla przedsiębiorcy.

Wybór pomiędzy podatkiem liniowym a progresywnym

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ma prawo do wyboru rodzaju opodatkowania, a także zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. To, jaka decyzja będzie tu najlepsza, zależy od tego, czym zajmuje się dany przedsiębiorca, jakie są jego dochody oraz koszty, jakie ponosi. Do dwóch najpopularniejszych opcji należy podatek liniowy i progresywny (skala podatkowa).

Kiedy podatek liniowy, a kiedy progresywny?

Choć podatek liniowy może przynieść wiele korzyści osobie prowadzącej firmę, trzeba się liczyć również z jego istotnymi wadami. Nie dla wszystkich ta opcja jest bowiem opłacalna.

Czym się różni podatek liniowy od progresywnego?

Najważniejszą różnicą pomiędzy podatkiem płaconym na zasadach ogólnych a podatkiem liniowym jest to, że stawka tego drugiego wynosi 19 proc., bez względu to, jak wysokie dochody osiąga przedsiębiorca. Z kolei przy podatku progresywnym, jego stawka wynosi 12 lub 32 proc., co jest zależne od przekroczenia drugiego progu podatkowego. Dopiero jeśli uzyskane dochody przekroczą 120 000 zł, będą opodatkowane wyższą stawką w wysokości 32 proc. Dlatego podatek progresywny opłacalny przy jest przy niższych dochodach. Z kolei podatek liniowy jest korzystny dla osób, które osiągają wysokie dochody, najlepiej wyższe niż ok. 180 tys. zł. 

Istotne jest również to, że podatek liniowy mogą wybrać wyłącznie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. W dodatku istotnym warunkiem skorzystania z tej opcji jest nieświadczenie usług na rzecz byłego, a także obecnego pracodawcy, o takim charakterze, jak praca wykonywana dla niego na etacie. Jednak dotyczy to jednego roku podatkowego.

Podatek liniowy i progresywny – porównanie

AspektPodatek liniowyPodatek progresywny
Odliczanie kosztówMożliwość odliczenia kosztów uzyskania przychoduMożliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu
Składka zdrowotnaMożliwość odliczenia składki zdrowotnejBrak możliwości odliczenia składki zdrowotnej
Ulgi podatkoweBrak możliwości skorzystania z ulg podatkowych na dzieci, internet, rehabilitację itp.Możliwość skorzystania z ulg podatkowych na dzieci, internet, rehabilitację itp.
Wspólne rozliczenieBrak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiemMożliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem
Kwota wolna od podatkuBrak możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku (obecnie 30 tys. zł)Możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku

Zarówno w przypadku podatku liniowego, jak i skali podatkowej przedsiębiorcy mogą odliczyć koszty uzyskania przychodu, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania, a więc również obniżenie samego podatku. Jednak jedynie osoby rozliczające się przy pomocy podatku liniowego mogą odliczyć składkę zdrowotną. Jest to niewątpliwie plus tej formy opodatkowania w porównaniu z podatkiem progresywnym.

Natomiast niewątpliwie istotnym minusem rozliczania się podatkiem liniowym, w porównaniu do skali podatkowej, jest brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych np. na dzieci, internet, rehabilitację czy dla osób samotnie wychowujących potomstwo. Nie można również rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Tymczasem z ulg czy wspólnego rozliczenia bez problemu tych mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą skali podatkowej.

Dużą wadą podatku liniowego jest również brak możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł. Z kolei jest to duży plus dla przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy podatku progresywnego. 

Wybierając formę opodatkowania, warto przeanalizować ich wszystkie wady i zalety. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady ekspertów naszego biura rachunkowego Wrocław.

Komentarze są wyłączone.