fbpx

Samochód, rower, hulajnoga elektryczna – jakie środki transportu można wliczyć w koszty?

zakładanie firmy przez internet
Jak założyć działalność gospodarczą przez internet i jak zaplanować nowoczesną księgowość?
8 kwietnia 2021
bon turystyczny
Bon Turystyczny – data zaliczki
8 czerwca 2021
Show all
jakie środki transportu można wliczyć w koszta

Prawie każdy przedsiębiorca poruszający się samochodem wlicza koszty związane z jego użytkowaniem w koszty działalności swojej firmy. Niewiele osób wie jednak, że to samo może dotyczyć roweru lub hulajnogi.

Kupno środków trwałych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest dość oczywiste. Samochód to środek transportu, który jest potrzebny w prawie każdym przedsiębiorstwie. Ponieważ zwykle jego zakup i użytkowanie nie kosztuje mało, warto zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu i w ten sposób obniżyć odprowadzane podatki. 

Konieczne jest tu jednak spełnienie kilku warunków: wszystkie poniesione wydatki muszą być udokumentowane, trzeba umieć wykazać, że zostały one poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, a także wydatki te nie mogą być wykluczone z katalogu kosztów uzyskania przychodu na mocy art. 23 ustawy o PIT.

Konieczny wpis do środków trwałych

Trzeba pamiętać, że auto zakupione na firmę należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Dotyczy to samochodów osobowych o wartości początkowej przekraczającej 10 tys. zł., przy czym dla podatników VAT jest to kwota netto, natomiast w przypadku tych, którzy nie są vatowcami – kwota brutto.

Wartością początkową jest cena zakupu, a także wszelkie opłaty, jakie przedsiębiorca poniósł do momentu wprowadzenia samochodu do ewidencji. Zalicza się tu dodatkowe wyposażenie, opłaty rejestracyjne, a także koszty transportu i ubezpieczenia.

Samochód na firmę a amortyzacja

Kupno środków transportu na firmę wiąże się także z amortyzacją. Amortyzacja samochodu osobowego polega na stopniowym, comiesięcznym zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem majątku trwałego. Służą do tego tzw. odpisy amortyzacyjne.

Samochód w firmie musi być amortyzowany i to nie krócej niż 30 miesięcy. Zgodnie z przepisami, gdy jest to pojazd nowy, najczęściej stosuje się amortyzację liniową, gdzie okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych wynosi zwykle 5 lat, a stawka roczna 20 proc. Z kolei, jeśli zakupiony samochód był wcześniej używany co najmniej pół roku, określa się dla niego indywidualną stawkę, nie może ona być jednak większa niż 40 proc.

Stopa amortyzacji wskazuje (w procentach) zużycie środka trwałego w stosunku do jego wartości początkowej, w określonym czasie.

Kupno środków transportu na firmę – ile można odliczyć od podatku?

Trzeba pamiętać, że nie zawsze w koszty można wliczyć całość wydatków poniesionych na użytkowanie firmowego samochodu. Można to zrobić jedynie wówczas, gdy auto osobowe jest wykorzystywane do prowadzenia działalności, a jego przebieg jest ewidencjonowany dla celów VAT. Musi być tu również sporządzony regulamin użytkowania pojazdu w firmie, a samochód powinien zostać zgłoszony do urzędu skarbowego na druku VAT-26. Natomiast jeżeli auto jest użytkowane zarówno służbowo, jak i prywatnie, do kosztów można zaliczyć jedynie 75 proc. poniesionych wydatków, czyli ¾ kosztów paliwa lub koniecznych napraw.

Sprawdź jak prawidłowo rozliczyć samochód służbowy do celów prywatnych!

Z kolei, jeśli przedsiębiorca używa do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej prywatnego samochodu, który nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, może zaliczyć do kosztów firmowych jedynie 20 proc. poniesionych na ten cel wydatków. Natomiast, gdy samochód został zakupiony na kredyt, do kosztów uzyskania przychodu wlicza się również odsetki. Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że jeśli samochód jest używany zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, można odliczyć jedynie połowę VAT od kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Pełne odliczenie VAT-u jest możliwe tylko wtedy, gdy jest on wykorzystywany wyłącznie do celów firmy. 

Typ użytkowania samochoduMożliwość odliczenia kosztówProcent odliczeńDodatkowe informacje
Samochód wykorzystywany wyłącznie służbowoPełne odliczenie kosztów100%Wymagane: ewidencjonowanie przebiegu, regulamin użytkowania, zgłoszenie do urzędu skarbowego (druk VAT-26).
Samochód używany służbowo i prywatnieOgraniczone odliczenie kosztów75%Do kosztów można zaliczyć ¾ wydatków na paliwo i naprawy.
Prywatny samochód używany w działalnościOgraniczone odliczenie kosztów20%Można zaliczyć tylko 20% wydatków na samochód nieewidencjonowany jako środek trwały.
Samochód zakupiony na kredytOdliczenie kosztów wraz z odsetkamiOdsetki od kredytu na zakup samochodu również mogą być wliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Samochód używany w działalności i prywatnieOgraniczone odliczenie VAT50% VATMożna odliczyć tylko połowę VAT od kosztów eksploatacji; pełne odliczenie VAT-u możliwe tylko przy wyłącznym użytkowaniu służbowym.

Rower lub hulajnoga na firmę

Ustawa o PIT nie wyklucza również użytkowania jednośladów dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Stąd też możliwe jest tu odliczanie kosztów związanych z zakupem i eksploatacją roweru czy hulajnogi elektrycznej. Jeśli przedsiębiorca potrafi wykazać, że mogą być one wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej, to również te środki transportu mogą stanowić źródło kosztów uzyskania przychodu.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wartość pojazdu przekroczy 10 tys. zł., konieczne jest wpisanie go do ewidencji środków trwałych i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów podatkowych można tu zaliczyć nie tylko zakup jednośladu, ale również jego ubezpieczenie czy kask ochronny.

Rower i hulajnoga na firmę – czy można odliczyć VAT?

Zarówno w przypadku roweru, jak i hulajnogi, koszty związane z ich eksploatacją nie muszą być limitowane, jak to ma miejsce w przypadku samochodów osobowych. Dlatego też wszystkie wydatki poniesione na zakup tych środków transportu i ich użytkowanie można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli rower lub hulajnoga elektryczna służy tylko do działalności gospodarczej, przedsiębiorca może także w pełni odliczyć VAT od ich zakupu oraz wydatków eksploatacyjnych.

Wszystkie te zasady mogą wydawać się skomplikowane, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Z tego powodu warto skorzystać z usług doświadczonych księgowych, którzy pomogą zoptymalizować koszty zakupu i eksploatacji wybranych środków transportu. Jeśli nie wiesz, jak wprowadzić samochód, rower lub hulajnogę elektryczną do kosztów firmowych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą najlepsze możliwe rozwiązanie. 

Z pełnym zakresem naszych usług możesz zapoznać się również na stronie www.br-progres.pl.

Komentarze są wyłączone.