fbpx

Metody optymalizacji podatkowej

Ryczałt a VAT – co wybrać?
Ryczałt a VAT – co wybrać? Zakładanie działalności gospodarczej
27 lipca 2023
Odliczanie Vat od samochodu
Odliczanie VAT od samochodu – co trzeba wiedzieć?
2 października 2023
Show all
Metody optymalizacji podatkowej

Z pewnością nie ma takiej firmy, która chciałaby płacić większe podatki. Zwykle jest wręcz odwrotnie. Każdy przedsiębiorca stara się o to, aby pieniądze, które musi przelać na konto urzędu skarbowego, stanowiły jak najmniejszą kwotę. Temu służy optymalizacja podatkowa. Dowiedz się, co to jest i na czym polega optymalizacja podatkowa w przedsiębiorstwie.

Czym jest optymalizacja podatkowa w przedsiębiorstwie?

Optymalizacja podatkowa w przedsiębiorstwie to wszelkie działania mające na celu maksymalne zmniejszenie jego obciążeń podatkowych. Pozwala ona na uwolnienie jak największej ilości środków finansowych, które można przeznaczyć na rozwój firmy, a przede wszystkim na zwiększenie jej płynności finansowej. Dzięki optymalizacji podatkowej można także poprawić cash-flow na wszystkich poziomach działalności. Dodatkowo upraszcza to rozliczenia oraz zarządzanie finansami firmy i pozwala utworzyć tzw. poduszkę finansową, która nie tylko zapewnia firmie wyższy poziom bezpieczeństwa, ale też ułatwia pozyskanie środków zewnętrznych np. kredytów lub dotacji unijnych na kolejne inwestycje. Dzięki posiadanym większym środkom finansowym na koncie firmowym łatwiej też dostosować przedsiębiorstwo do wyjątkowo szybko zmieniającego się otoczenia gospodarczego.

Sposoby optymalizacji podatkowej – wyłącznie legalne działania

W optymalizacji podatkowej nie chodzi jednak o to, by nie płacić podatków, bo to byłoby działanie na szkodę skarbu państwa, ale o to, by ich wysokość nie była zbyt duża, za to zgodna z obowiązującymi przepisami. Zatem nie wchodzi tu w grę przenoszenie działalności do raju podatkowego, celowe ukrywanie dochodów lub sztucznie zaniżanie należności. Legalna optymalizacja podatkowa umożliwia uwolnienie pieniędzy, które już wcześniej były przeznaczone na uregulowanie planowanych zobowiązań wobec urzędu skarbowego, jednak wyłącznie w zgodzie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Optymalizacja podatkowa pomoże dużym i małym

Optymalizacja podatkowa dotyczy wszystkich firm. Na przykład osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą dzięki wyborowi właściwej formy opodatkowania, mogą regulować wysokość płaconego podatku dochodowego. Mają również możliwość przekształcić swoją firmę na przykład w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Natomiast duże przedsiębiorstwa, dzięki metodom optymalizacji podatkowej mają szansę osiągnąć największe wymierne efekty. Mogą tu dzięki wykorzystaniu właściwych przepisów prawnych choćby uniknąć podwójnego opodatkowania, jak to może się stać np. w przypadku spółki komandytowej. Z kolei wielkie korporacje działające w wielu krajach mają możliwość dzięki temu optymalnie regulować własne przepływy transgraniczne. 

Metody optymalizacji podatkowej

Jest kilka skutecznych metod optymalizacji podatkowej. Jedną z nich jest właściwe planowanie podatkowe. Chodzi w nim o to, aby przedsiębiorca, biorąc pod uwagę wszelkie dane dotyczące własnej działalności, zarówno przeszłe, obecne, jak i prognozowane, odpowiednio regulował swoje obciążenia podatkowe.

Kolejną stosowaną metodą jest obniżanie obciążeń podatkowych, dzięki skorzystaniu z dostępnych odliczeń i wykorzystaniu przewidzianych dla danej działalności ulg. Pozwala to jak najbardziej obniżyć podstawę opodatkowania, do czego może przyczynić się także zwiększenie kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj również: Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców – co trzeba wiedzieć?

Z kolei metodą, która nie wpływa bezpośrednio na wysokość należnego podatku dochodowego, jest oszczędzanie podatkowe. Ma ona za to duże znaczenie dla czasu i sposobu ich zapłaty lub rozliczenia. Tak się dzieje np. gdy przedsiębiorstwo korzysta z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.

Optymalizacja podatkowa to szansa na dynamiczny rozwój

Właściwie dobrane metody optymalizacji podatkowej są tu kluczowe. Stąd też, aby jej efekty były jak najlepsze i przyniosły przedsiębiorcy wymierne efekty, najlepiej zajmować się tym we współpracy z wykwalifikowanym biurem rachunkowo-księgowym, posiadającym nie tylko doświadczenie, ale i rozległą aktualną wiedzę, która przy często zmieniającym się prawie podatkowym, jest tu kluczowa. Pozwoli to firmie nie tylko na bezpieczne bieżące funkcjonowanie, ale także na uwolnienie środków finansowych, które będzie można zainwestować w dalszy dynamiczny rozwój. 

Optymalizację podatkową we Wrocławiu możesz zaplanować z naszym wrocławskim biurem rachunkowym. Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu

Komentarze są wyłączone.