fbpx

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – o co chodzi i czy warto

BR PROGRES SP. Z O.O. – dlaczego warto prowadzić biznes z nami
7 listopada 2019
Spółka komandytowa – co to jest i czym się różni od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
16 grudnia 2019
Show all

Dzisiaj pokrótce opiszemy temat, który może zaciekawić osoby chcące prowadzić biznes na trochę innych zasadach niż w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółek cywilnych typu spółka cywilna czy spółka jawna. Zagadnieniami poruszanymi w poniższym opracowaniu będą tematy związane z jedną ze spółek kapitałowych jaką jest spółką z o.o.

W spółce z o.o. występują wspólnicy, którzy reprezentują spółkę samodzielnie lub wspólnie i razem prowadzą jej sprawy. Sposób reprezentacji można określić w umowie. Wszyscy wspólnicy spółki są jawni, są wpisani do KRS i mogą, ale nie muszą, pełnić różne funkcje w spółce: od szeregowego pracownika po prezesa zarządu. Spółka taka jest:

  • spółką kapitałową (minimalny kapitał wynosi 5.000,00 PLN);
  • posiada osobowość prawną co oznacza, że to ona, a nie jej wspólnicy, zaciąga zobowiązanie i za nie odpowiada. Dotyczy to również zobowiązań podatkowych, ale przy pewnym założeniach. Otóż gdy wspólnicy pełnią funkcje członków zarządu – to, zgodnie z ordynacją podatkową, mogą oni mogą zostać zobowiązani do zapłaty podatku, gdy spółka nie ma możliwości jego uregulowania. Można oczywiście zwolnić się z takiej odpowiedzialności, ale tylko wtedy gdy będziemy w stanie udowodnić, że w odpowiednim czasie złożyliśmy wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub wykażemy, że nie ponosimy winy za brak złożenia takie wniosku.
  • jest opodatkowana podatkiem CIT w wysokości 19% lub 9% przy czym obniżona stawka podatku obowiązująca od 2019 roku dotyczy tylko tych podatników, których przychody w danym roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 1.200.000 EUR. Niestety art. 19 ust. 1a ustawy CIT zawiera bardzo duży katalog wyłączeń co tym samym diametralnie może zmienić sytuację spółki;
  • jest zobowiązana prowadzić księgowość w formie ksiąg rachunkowych oraz sporządzać sprawozdanie finansowe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma jedną zasadniczą wadę w zakresie rozliczeń podatkowych z punktu widzenia jej udziałowców. Otóż aby mogli oni skorzystać z jej zysków muszą wypłacić sobie dywidendę. Niestety dywidendę można wypłacić z zysku netto spółki. Oznacza to, że najpierw spółka musi zapłacić podatek CIT 19% lub 9% a następnie może wypłacić dywidendę, która z kolei jest przychodem wspólników i jest opodatkowana podatkiem PIT 19%.

To może bardzo ograniczać chęć założenia takiej spółki co nie zmienia faktu, że taka forma współpracy jest bardzo rozpowszechniona. Bardzo ważnym argumentem jest fakt, że wspólnicy nie ryzykują swoim prywatnym majątkiem w sytuacji gdy w naszej działalności będziemy mieli problemy z płynnością finansową. Takie sytuacje mogą zdarzyć zawsze i tutaj nasz majątek jest chroniony w przeciwieństwie do działalności w formie jednoosobowej działalności czy spółek osobowych. Jest to kwestia do rozważenia dla każdego z osobna na ile jest skłonny ryzykować i na ile jest skłonny dzielić się swoimi pieniędzmi z fiskusem.

Powyższy temat na pewno zainteresuje osoby z większą perspektywą rozwoju swojego biznesu oraz osoby chcące wykorzystać możliwości jakie daje prowadzenie biznesu w formie spółki z o.o. W takiej sytuacji zapraszamy do kontaktu celem umówienia spotkania. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Państwa pytania w tym zakresie. Przedstawimy konkretne wady i zalety w Państwa konkretnej sytuacji poparte przepisami, wyrokami sądów, interpretacjami prawa.

 

Zapraszamy również do śledzenia naszego bloga, w którym poruszamy wiele tematów interesujących każdego przedsiębiorcę. W następnym artykule opiszemy kolejną spółkę kapitałową, która ma jedną poważną przewagę nad spółką z o.o. czyli spółkę komandytową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *