fbpx

Lekarz a kasa fiskalna – co trzeba wiedzieć w 2024 roku?

jak założyć gabinet psychologiczny
Jak założyć gabinet psychologiczny?
21 lutego 2024
zawieszanie i odwieszanie działalności
Jak zawiesić i odwiesić jednoosobową działalność gospodarczą?
23 marca 2024
Show all
lekarz a kasa fiskalna

Lekarze prowadzący własny gabinet należą do grupy branż, które niezależnie od osiąganego dochodu muszą używać kasy fiskalnej. Jeśli świadczysz usługi medyczne na własny rachunek i bezpośrednio na rzecz prywatnych pacjentów, obowiązkowo rejestrujesz całą sprzedaż. Prawo nieco inaczej traktuje lekarzy zatrudnionych na kontraktach. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w 2024 roku i czy musisz posiadać kasę fiskalną.

Kasa fiskalna dla lekarzy – czy jest obowiązkowa w 2024 roku?

Przepisy podatkowe ściśle regulują kwestię związaną z ewidencjonowaniem sprzedaży dóbr i usług za pomocą kasy rejestrującej. Jeśli sprzedaż detaliczna przekracza 20 tys. zł rocznie, przedsiębiorca obowiązkowo powinien stosować kasę fiskalną.

W 2024 r. ten limit został utrzymany. Co ważne, nie obejmuje on kilku grup zawodowych: lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyków, taksówkarzy oraz osób prowadzących warsztaty samochodowe. Lekarze i dentyści, jeśli chcą świadczyć usługi medyczne na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, muszą rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej.

Lekarz na kontrakcie a kasa fiskalna

Usługi medyczne podlegają obowiązkowi ewidencjonowania przez kasę rejestrującą, jeśli są prowadzone na rzecz osób prywatnych. Jeśli lekarz pracuje na kontrakcie – w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w prywatnej przychodni, szpitalu itd. wówczas rozlicza się na podstawie wystawianych faktur bezpośrednio ze swoim pracodawcą. Lekarz jest tu podwykonawcą, a sprzedaż usługi medycznej jest udokumentowana fakturą.

Nie świadczy więc usług bezpośrednio na rzecz pacjentów i tym samym nie wystawia im paragonów – wynagrodzenie otrzymuje od placówki, a nie prywatnych osób. Dlatego też lekarz na kontrakcie nie ma obowiązku posiadać kasy fiskalnej, dopóki nie zacznie przyjmować pacjentów na własny rachunek. 

Kiedy kasa fiskalna dla lekarzy jest więc konieczna?

Podsumowując, osoby prowadzące swój gabinet (praktykę lekarską) muszą używać kasy fiskalnej i ewidencjonować na niej całą sprzedaż. Ten obowiązek nie dotyczy lekarzy i dentystów, którzy rozliczają się z innymi podmiotami lub instytucjami, czyli np.:

  • są podwykonawcami podmiotów leczniczych;
  • są zatrudnieni przez placówki medyczne;
  • współpracują tylko i wyłącznie z firmami i za świadczone usługi wystawiają im faktury.

W tych przypadkach pacjent nie płaci za wizytę lekarzowi bezpośrednio. Nie zachodzi tu więc przesłanka sprzedaży na rzecz określonych w przepisach odbiorców, czyli „osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych”.

Lekarze a kasa fiskalna co jeszcze warto wiedzieć?

Po pierwsze, przepisy nakładają na lekarzy obowiązek ewidencji na kasie już od pierwszej sprzedaży. Oznacza to, że jeszcze przed przyjęciem pierwszego pacjenta (pierwszej transakcji) należy dokonać fiskalizacji kasy. Lekarze prowadzą ewidencję bez względu na liczbę transakcji i ich wartość.

Po drugie, również wizyty domowe należy udokumentować paragonem. To oznacza, że lekarz odwiedzający pacjenta w jego domu musi mieć ze sobą kasę fiskalną i „nabić” na nią sprzedaż. 

Po trzecie – od obowiązku posiadania kasy istnieje pewien wyjątek, o ile wystąpią ściśle określone przesłanki. Lekarz nie musi rejestrować transakcji na kasie, jeśli świadczy usługi medyczne wyłącznie na odległość, czyli przez telefon czy internet, rezultat tych usług jest przekazywany tylko tą drogą, a zapłaty za konsultację dokonano za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Dodatkowo z dowodów zapłaty musi wprost wynikać, kto i za jaką usługę zapłacił. 

Jeśli więc lekarz udziela wyłącznie teleporad (co w rzeczywistości zdarza się bardzo rzadko), nie musi mieć kasy fiskalnej. Masz wątpliwości związane z przepisami dotyczącymi kas fiskalnych? Skorzystaj z pomocy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w obszarze księgowości i podatków. W BR Progres kompleksowo wspieramy przedsiębiorców z różnych branż, także branży medycznej.

Komentarze są wyłączone.