fbpx

Jak generować koszty w firmie jednoosobowej?

Jak wycofać samochód z firmy? Podatek dochodowy, VAT i leasing
Wycofanie samochodu z firmy
9 marca 2023
Samochód służbowy do celów prywatnych
Samochód służbowy do celów prywatnych – o czym trzeba pamiętać?
18 kwietnia 2023
Show all
Jak generować koszty w firmie jednoosobowej?

Choć osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często narzekają na zbyt duże koszty jej prowadzenia, to w niektórych aspektach koszty te są wyjątkowo przydatne. Dlatego też bardzo potrzebna jest wiedza, jak generować koszty w firmie.

Co to oznacza generować koszty?

Koszty działalności gospodarczej niewątpliwie obniżają jej zyski. Jednak przydają się również do zmniejszenia wysokości podatku dochodowego. Odjęte od dochodów stanowią bowiem podstawę opodatkowania. Zatem im są większe, tym mniejszy podatek zapłaci przedsiębiorca.

Co można wrzucić w koszty firmy?

Do kosztów działalności przedsiębiorstwa należą wszystkie wydatki, które właściciel ponosi w związku z jej funkcjonowaniem. W przypadku firmy jednoosobowej z pewnością będą tu należały koszt najmu i użytkowania lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Dotyczy to zarówno biura, magazynu, jak i hal produkcyjnych, ich wyposażenia, a także związanych z ich funkcjonowaniem opłat, m.in. za energię elektryczną i wodę. Również przedsiębiorca, który prowadzi firmę, zarejestrowaną w swoim domu lub mieszkaniu, może odliczyć proporcjonalną część wydatków na media.

Oczywiście do kosztów przedsiębiorstwa można również zaliczyć zakup samochodu firmowego oraz wszelkie koszty związane z jego eksploatacją m.in. zakup paliwa, ubezpieczenie oraz serwis.

Skąd wziąć koszty w firmie? Komputery, podróże i szkolenia

W obecnych czasach właściwie żadna firma nie może funkcjonować bez sprzętu komputerowego, a co za tym idzie również odpowiedniego oprogramowania i dostępu do internetu. Potrzebna bywa również drukarka lub skaner. Koszt zakupu i funkcjonowania tych wszystkich elementów również należy do kosztów firmy. To samo dotyczy zakupu aparatów telefonicznych dla przedsiębiorcy oraz jego pracowników, a także rachunków za wykonywane z nich połączenia. Koszty można również generować, kupując specjalistyczną odzież ochronną potrzebną do pracy.

W trakcie prowadzenia firmy często konieczne są podróże służbowe. Poniesione w tym celu wydatki na przejazd, nocleg czy wyżywienie także kwalifikują się do kosztów firmy.

Warto rozwijać siebie i firmę – co można wrzucić w koszty w firmie jednoosobowej?

Jest również dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy wciąż podnoszą swoje kompetencje zawodowe. Opłaty za wszelkie szkolenia, kursy językowe, czy studia podyplomowe również można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu firmy.

Z kolei osoby inwestujące w rozwój swojego przedsiębiorstwa i finansujące go przy pomocy kredytów, mogą zaliczyć do kosztów odsetki od tych kredytów. Pozwala to również obniżyć ich realne koszty.

Generowanie kosztów – niezbędne udokumentowanie ponoszonych wydatków

Aby dane wydatki zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, konieczne jest ich udokumentowanie. Najczęściej służą do tego faktury VAT, będące dowodami zakupu towarów i usług, które przedsiębiorca zamierza zaliczyć do kosztów firmowych. Dokument taki musi zawierać pełne dane firmy m.in. jej pełną nazwę, adres oraz nr NIP.

Warto dowiedzieć się od profesjonalistów jak generować koszty w firmie

Jeśli przedsiębiorca ma wątpliwości, co można wrzucić w koszty firmy jednoosobowej, to z pewnością warto skonsultować się w tej sprawie z profesjonalnym biurem rachunkowym. Na pewno nie tylko rozwieje jego wątpliwości, ale również doradzi, gdzie jeszcze można znaleźć źródła kosztów, które można w ten sposób rozliczyć. Tym bardziej że wydatki na usługi księgowe również można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Komentarze są wyłączone.