fbpx

Faktura bez VAT – jak wystawić?

Likwidacja spółki z o.o. z ograniczoną odpowiedzialnością - poradnik krok po kroku
Likwidacja spółki z o.o. – poradnik dla przedsiębiorców krok po kroku
23 maja 2023
Rozwiązanie spółki cywilnej - krok po kroku
Rozwiązanie spółki cywilnej – co warto wiedzieć?
20 czerwca 2023
Show all
Jak wystawić fakturę bez VAT?

Większość właścicieli firm to tzw. VAT-owcy, którzy po wykonaniu oferowanych przez siebie usług lub sprzedaży produktów, wystawiają swoim klientom i kontrahentom faktury VAT. Jednak są i tacy przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z VAT. Warto wiedzieć, jak wyglądają ich obowiązki dotyczące tego podatku.

Faktura bez VAT – co to jest?

Przedsiębiorca może być zwolniony z VAT podmiotowo lub przedmiotowo. W obu tych przypadkach dotyczy go wystawianie faktury bez tego podatku. Aby jednak móc skorzystać z ulg VAT-owskich, należy spełnić pewne warunki. Zwolnienie podmiotowe z VAT przysługuje przedsiębiorcom ze względu na limit sprzedaży 200 tys. zł. Natomiast zwolnienia przedmiotowe dotyczą rodzaju wykonywanej działalności i są możliwe wyłącznie, gdy świadczone usługi należą do usług zwolnionych z VAT.

Faktura bez VAT nie dla każdego

Zdarza się jednak, że zwolnienie z VAT nie dotyczy danej firmy nawet przy nie przekroczeniu limitu 200 tys. zł. Tak sytuacja ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż wysyłkową niektórych produktów, jak np. kosmetyki, sprzęt komputerowy, urządzenia elektryczne, czy też artykuły elektroniczne lub optyczne. Są to również niektórzy usługodawcy, którzy świadczą usługi prawne, usługi ściągania długów, (w tym factoring), a także w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa dotyczącego rolnictwa. Chodzi tu głównie o doradzanie związane z uprawą roślin oraz hodowlą zwierząt, a także ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Zwolnienie z VAT nie dotyczy również podatników, których siedziba działalności gospodarczej znajduje się poza Polską.

Z kolei zwolnienie przedmiotowe w podatku VAT, czyli ze względu na rodzaj wykonywanej działalności, dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców wykonujących usługi medyczne, edukacyjne lub finansowe.

Zwolnienie z VATPodmioty
Nie dotyczy przy sprzedaży wysyłkowej wybranych produktówKosmetyki, sprzęt komputerowy, urządzenia elektryczne, artykuły elektroniczne lub optyczne
Nie dotyczy niektórych usługodawcówUsługi prawne, ściąganie długów (w tym factoring), doradztwo (z wyjątkiem doradztwa rolniczego)
Nie dotyczy podatników z siedzibą poza PolskąPodatnicy, których siedziba działalności gospodarczej znajduje się poza Polską
Zwolnienie przedmiotowePrzedsiębiorcy wykonujący usługi medyczne, edukacyjne lub finansowe

Faktura bez VAT – jak powinna wyglądać?

Na fakturze bez podatku VAT koniecznie musi się znaleźć nazwa firmy i jej adres, rodzaj towaru lub usługi, ich cena, miara i ilość sprzedawanych towarów oraz zakres wykonanych usług, a także data wystawienia, numer dokumentu oraz należność. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, żeby w polu ze stawką VAT, wpisać skrót „zw”.

Przedsiębiorca uprawniony do wystawiania faktury bez VAT, ma obowiązek podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia.

Sprawdź również najważniejsze zasady dotyczące wystawiania faktur VAT!

Kiedy należy wystawić fakturę bez VAT?

Fakturę bez VAT wystawia podatnik zwolniony z tego podatku. Ma obowiązek zrobić to na żądanie nabywcy, który powinien mu zgłosić takie zapotrzebowanie do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Fakturę zwolnioną z VAT należy wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż lub otrzymano zaliczki, Również 15 dnia od dnia zgłoszenia żądania ma na to nabywca.

Komentarze są wyłączone.