Obecnie procedowane są przepisy w zakresie zmian w ustawach podatkowych, zarówno PIT jak i CIT, które uchwalane są jako pakiet „Polskiego Ładu”. Zmiany zawarte w proponowanych przepisach wg opinii wielu ekspertów są największe, jakie mają miejsce od 1989 roku. Poniżej postaramy się hasłowo przedstawić najważniejsze z nich dotyczące jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) oraz spółek opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Pierwszą i najważniejszą zmianą ma być zniesienie składki zdrowotnej opłacanej w ramach ryczałtu. Obecnie osoby prowadzące działalność opłacają składkę w stałej, zryczałtowanej formie, którą częściowo można odliczyć od podatku. Najprawdopodobniej począwszy od stycznia 2022 roku, takiej możliwości już nie będzie. Składka zdrowotna będzie zależała od osiągniętego w danym okresie dochodu. Tym samym co miesiąc składka będzie płacona w różnej wysokości. Dodatkowo nie będzie można żadnej jej części odliczyć od podatku. Zmiany obecnie zawarte w przepisach mówią, że:
Aby sprostać wyliczeniom składek, Rząd wprowadzi zmianę terminu regulowania składki i zostanie ona przesunięta z 10-go na 20 -ty dzień kolejnego miesiąca.
Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie stosowania amortyzacji majątku, który został nabyty do majątku prywatnego a dopiero po pewnym czasie wprowadzony do JDG. W tym przypadku wartość początkowa takiego środka trwałego będzie musiała zostać określona wg cen zakupu lub cen rynkowych (w zależności od tego, która z nich jest niższa). Spowoduje to mniejsze kwoty amortyzacji, a co za tym idzie wyższą podstawę opodatkowana. Zmiana ta w obecnych propozycjach na zagwarantowane vacatio legis do dnia 01.01.2023 roku.
Kolejną zmianą jest wydłużenie okresu, w którym można dokonać sprzedaży leasingowanego majątku ruchomego firmy. Obecnie gdy leasingobiorca wykupi taki składnik do majątku prywatnego, przychód z jego sprzedaży nie jest kwalifikowany do przychodów z działalności gospodarczej, pod warunkiem dokonania sprzedaży po upływie 6 miesięcy od dnia nabycia. W proponowanych przepisach ten okres ma zostać wydłużony do 6 lat. Wcześniejsza sprzedaż będzie powodowała powstanie przychodu z JDG.
Bardzo ważna zmiana dotknie osoby prowadzące działalność w zakresie wynajmowania nieruchomości mieszkalnych. Od 2022 roku działalność taka będzie musiała być opodatkowana tylko i wyłącznie na zasadach ryczałtu. Oznacza to, że podatek będzie płacony od całości osiągniętego dochodu bez możliwości uwzględniania kosztów prowadzenia JDG. Nieruchomości takie nie będą mogły zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych, więc nie będzie również możliwości zastosowania amortyzacji.
Poza powyższymi niekorzystnymi zmianami pojawiły się również propozycje tzw. pozytywne takiej jak:
Dodatkowo proponuje się zmiany w zakresie stawek podatku ryczałtowego:
Opisane powyżej zmiany nadal nie zostały zakończone i są na etapie procedowania w Senacie. Oznacza to, że niektóre zapisy mogą się w znaczący sposób zmienić, dlatego zachęcamy do bieżącego zaglądania na naszą stronę www.br-progres.pl, gdzie będziemy aktualizować informacje w tym zakresie. Ostateczny kształt przepisów musi zostać podpisany przez Prezydenta do 30 listopada, aby mógł wejść w życie z dniem 01.01.2022 roku.