fbpx

Ryczałt a VAT – co wybrać? Zakładanie działalności gospodarczej

Podatek liniowy a progresywny - wady i zalety obu opcji
Podatek liniowy a progresywny – wady i zalety
17 lipca 2023
Metody optymalizacji podatkowej
Metody optymalizacji podatkowej
3 sierpnia 2023
Show all
Ryczałt a VAT – co wybrać?

Młodzi przedsiębiorcy, którzy planują założenie własnej firmy, często zastanawiają się, co będzie dla nich korzystniejsze – ryczałt czy VAT. Tymczasem wybór jednej z tych opcji wcale nie wyklucza drugiej.

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą niepotrzebnie zajmują się dylematem czy wybrać podatek VAT, czy też może ryczałt. Wszystko dlatego, że w świetle prawa podatkowego to dwa zupełnie różne podatki.

Ryczałt a podatek VAT

Dla tych, którzy mają wątpliwości co do tego, jaki podatek wybrać, z pewnością istotną informacją jest to, że podatek VAT jest niezależny od tego, jaką formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybrała osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jest to bowiem podatek od towarów i usług. W dodatku nie każdy przedsiębiorca jest VAT- owcem, co oznacza, że nie wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą go rozliczać. Natomiast ryczałt jest właśnie rodzajem podatku dochodowego. Stąd też przedsiębiorcy rozliczający się z urzędem skarbowym przy pomocy ryczałtu mogą być jednocześnie czynnymi podatnikami VAT, ale mogą też nimi nie być. Płacenie tego podatku nie jest obowiązkowe dla żadnego przedsiębiorcy, chyba że świadczą usługi, które wg przepisów obowiązkowo podlegają pod podatek VAT.

Dla kogo ryczałt?

Z kolei ryczałt to jedna z form podatku dochodowego. Pozostałe formy opodatkowania tym podatkiem to podatek na zasadach ogólnych oraz podatek liniowy.

W przypadku ryczałtu podstawę opodatkowania stanowi przychód, od którego nie można odliczyć kosztów jego uzyskania. Stąd też najczęściej wybierają go przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą zbyt wielkich kosztów funkcjonowania firmy. Jest opłacalna forma opodatkowania dla takich przedsiębiorstw, jak biura rachunkowe, kancelarie prawne, apteki, firmy handlowe, agencje reklamowe czy lombardy. Często wybierają ją również przedstawiciele wolnych zawodów, jak informatycy, programiści, dziennikarze czy artyści. To również popularna forma opodatkowania sklepów e-commerce.

Sprawdź naszą ofertę prowadzenia księgowości dla prawników i księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej.

Stawki ryczałtu są uzależnione od rodzaju działalności gospodarczej – wynoszą od 2 do 17 proc.

Działalność gospodarcza – VAT czy ryczałt?

To, czy przedsiębiorca złoży oświadczenie, że będzie płatnikiem VAT, nie ma żadnego związku z tym, że zamierza się rozliczać przy pomocy podatku ryczałtowego. Choć zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą miewają wątpliwości co do tego, czy na ryczałcie można odliczać VAT, jest to dylemat niemający żadnego uzasadnienia. Już w momencie zakładania firmy muszą wybrać sposób opodatkowania podatkiem dochodowym, a jedną z jego form jest właśnie ryczałt. W tym samym momencie muszą również podjąć decyzję, czy zamierzają być płatnikiem VAT.  Obie decyzje są tu niezależne i nie wykluczają się nawzajem.

Kiedy ryczałtowiec płaci VAT?

Przedsiębiorstwo bez względu na to, czy jest ryczałtowcem, czy też rozlicza się przy pomocy innej formy opodatkowania, może zostać zwolnione z podatku VAT. Warunkiem jest tu jednak nieprzekroczenie limitu obrotów wynoszącego 200 000 zł rocznie. Jeśli jednak firma została założona w ciągu roku podatkowego, limit ten zostanie wyznaczony proporcjonalnie do dni, kiedy prowadzona będzie działalność gospodarcza.

Z płatności podatku VAT nie mogą być jednak zwolnieni przedsiębiorcy dostarczający nowe środki transportu oraz tereny budowlane, a także świadczący usługi prawnicze lub jubilerskie.

Płacenie podatku VAT jest zdecydowanie dobrym wyborem dla tych przedsiębiorców, których kontrahenci również są VAT-owcami. Dzięki temu VAT, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego, można pomniejszyć o kwotę podatku VAT, jaki został zapłacony podczas zakupu towarów i usług z dla własnej firmy. Jest to również opłacalne rozwiązanie, gdy firma dużo inwestuje, ponieważ nadwyżka VAT wróci do kasy przedsiębiorstwa.

Kiedy ryczałt, a kiedy VAT?

Zatem przedsiębiorcy mający wątpliwości co do tego co wybrać ryczałt czy VAT, powinni mieć świadomość, że każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, która rozlicza się z urzędem skarbowym na podstawie ryczałtu, może być również płatnikiem podatku VAT lub zostać zwolniona z jego płacenia.

Wątpliwości z wyborem zarówno odpowiedniej formy opodatkowania podatkiem dochodowym, jak i kwestii płacenia lub zwolnienia z podatku VAT z pewnością pomoże rozstrzygnąć profesjonalne biuro rachunkowe Wrocław. W kwestiach związanych z podatkami najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów.

Dowiedz się więcej: Zmiana formy opodatkowania – kiedy jest możliwa i jak ją przeprowadzić?

Komentarze są wyłączone.