fbpx

Odliczanie VAT od samochodu – co trzeba wiedzieć?

Metody optymalizacji podatkowej
Metody optymalizacji podatkowej
3 sierpnia 2023
Spółka cywilno prawna charakterystyka
Spółka cywilna – charakterystyka
3 października 2023
Show all
Odliczanie Vat od samochodu

Samochód firmowy to jedno z najważniejszych źródeł kosztów przedsiębiorstwa. Jednak kupując go na potrzeby firmy, ich właściciele mają szansę również odliczyć połowę, a nawet całość podatku VAT od takiego zakupu oraz wydatków związanych z jego utrzymaniem. Warto wiedzieć, kiedy przysługuje im prawo odliczenia 100% VAT.

Odliczenie VAT od samochodu firmowego – najważniejsze zasady

Każdy przedsiębiorca posiadający w swojej firmie samochody, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki związane z ich zakupem i użytkowaniem, m.in. koszty paliwa, części zamiennych i napraw. Natomiast właściciele firm, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mają prawo również do odliczenia kwoty VAT od zakupu pojazdów. Odliczenie to może sięgać 50 lub 100%.

W przypadku samochodów firmowych co do zasady można odliczyć 50% kwoty podatku VAT, wynikającego z faktur dotyczących poniesionych na niego wydatków, m.in. nabycia, tych pojazdów, ich części zamiennych, zakupu benzyny, oleju napędowego i gazu, niezbędnych napraw lub konserwacji oraz innych towarów i usług związanych z ich użytkowaniem. Zaliczają się tu również wydatki ponoszone na przejazdy autostradą oraz opłaty za parkowanie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat używania samochodu służbowego do celów prywatnych, zapoznaj się z naszym wpisem blogowym poświęconemu tej tematyce: https://br-progres.pl/blog/samochod-sluzbowy-do-celow-prywatnych-o-czym-trzeba-pamietac/

KategoriaSzczegóły
Wydatki związane z samochodamiKoszty paliwa, części zamiennych, napraw i inne wydatki związane z zakupem i użytkowaniem mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Odliczenie VAT dla czynnych podatników VATMożliwość odliczenia kwoty VAT od zakupu pojazdów, z możliwością odliczenia do 50% lub 100%.
Standardowe odliczenie VATZasada odliczania 50% kwoty VAT z faktur dotyczących wydatków na samochody firmowe, w tym na nabycie pojazdów, części zamiennych, paliwa (benzyna, olej napędowy, gaz), naprawy, konserwacje oraz inne towarów i usługi związane z ich użytkowaniem.
Dodatkowe wydatki związane z użytkowaniemWydatki na przejazdy autostradą oraz opłaty za parkowanie także kwalifikują się do odliczenia VAT.

Możliwe odliczanie 100% VAT od samochodu

Jednak możliwe jest również odliczenie 100% podatku VAT od samochodów firmowych. Jest to możliwe m.in. wówczas, gdy nie są one używane do celów prywatnych lub ich konstrukcja to wyklucza. Mogą być to zatem pojazdy z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części ładunkowej trwałą przegrodą, przeznaczone do przewozu ładunków oraz pojazdy specjalne jak np. koparka, koparko-spycharka, ładowarka czy żuraw samochodowy.

Jednak aby odliczyć 100% VAT, konieczne jest spełnienie jeszcze kilku innych warunków. Jednym z nich jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki, w której zapisywane są m.in. przejechane trasy oraz odczyty licznika. Niezbędne jest także przygotowanie regulaminu użytkowania samochodów firmowych określających zasady ich używania. Precyzuje on osoby uprawnione do ich prowadzenia oraz zakres, w jakim pojazdy mogą być użytkowane w przedsiębiorstwie.

Jeżeli rozważasz nad opcjami kupna, leasingu bądź wynajmu samochodu na firmę, zapoznaj się z naszym wpisem w którym omawiamy przedstawione możliwości finansowania i z jakimi kwestiami można się liczyć przy ich wyborze: https://br-progres.pl/blog/samochod-w-firmie-kupno-leasing-a-moze-wynajem/

Konieczne zgłoszenie do urzędu skarbowego

Niezbędne jest również zgłoszenie samochodu do właściwego firmie urzędu skarbowego. Należy to zrobić przy wykorzystaniu formularza VAT-26, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z pojazdem, natomiast nie później niż w dniu przesłania ewidencji JPK_V7. Jeśli przedsiębiorcy zależy na 100% odliczeniu podatku VAT od wydatków na samochód firmowy, sprawą oczywistą jest użytkowanie pojazdu tylko w do celów służbowych i całkowite wykluczenie użytku prywatnego.

Jeśli jednak nie są spełnione wszystkie powyższe warunki, właściciel firmy może odliczyć jedynie 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z korzystaniem z pojazdu.

Odliczanie VAT od samochodów ciężarowych

W przypadku samochodów ciężarowych przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT. Jednak pojazd, którego dotyczy odliczenie, musi spełniać warunki samochodu ciężarowego zapisane w ustawie o VAT. Jednym z nich jest masa całkowita powyżej 3,5 tony. Może to być również pojazd przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą (musi to wynikać z dokumentów pojazdu). Potwierdzenie użytkowania pojazdu w celach działalności odbywa się przez dodatkowe badanie techniczne. Odpowiednie zaświadczenie wydaje okręgowa stacja ochrony pojazdów. W dowodzie rejestracyjnym samochodu umieszcza się również specjalną adnotację.

Od samochodów ciężarowych przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT nie tylko od ich zakupu, ale także od jego tankowania oraz innych wydatków związanych z eksploatacją tych pojazdów.

Odliczenie VAT od samochodu osobowego powyżej 150 tys.

W przypadku samochodów osobowych, których wartość przekracza 150 tys. zł i które są używane wyłącznie do celów służbowych, można odliczyć 100% podatku VAT – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych samochodów.

Jeżeli jesteś zainteresowany innymi środkami transportu i nie wiesz czy można wliczyć je w koszty, zapoznaj się z naszym wpisem blogowym, w którym mówimy inne możliwości odliczania kosztów związanych z transportem: https://br-progres.pl/blog/samochod-rower-hulajnoga-elektryczna-jakie-srodki-transportu-mozna-wliczyc-w-koszty/

Komentarze są wyłączone.