Prowadzenie prywatnego gabinetu psychologicznego to cel i marzenie wielu osób. Jeśli należysz do tego grona, na pewno interesuje Cię, jakich formalności musisz dopełnić. W artykule podpowiadamy, kto może rozpocząć taką działalność i jak to zrobić. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega zakładanie gabinetu psychologicznego.
Psycholog czy psychoterapeuta, który chce założyć własny gabinet, nie musi udowadniać swoich kwalifikacji, wykształcenia, uprawnień, doświadczenia itd. W polskim prawie nie znajdziemy żadnych regulacji z tym związanych. W efekcie prywatny gabinet psychologiczny może otworzyć każdy – nie trzeba spełniać żadnych wymogów formalnych, kończyć określonego kierunku studiów czy zdawać państwowego egzaminu (jak to jest np. w przypadku zakładania kancelarii adwokackiej), bo nie jest to zawód regulowany.
Jeśli chcesz świadczyć usługi z zakresu psychologii, ale obecnie pracujesz na etacie albo przewidujesz, że na początku będziesz mieć małe zyski, możesz rozważyć tzw. działalność nierejestrowaną. Jest ona dedykowana osobom fizycznym, które wykonują drobną działalność zarobkową i spełniają określone wymogi, tj.:
Jeśli twoje przychody będą wyższe niż określone w limicie, musisz założyć firmę, czyli zarejestrować działalność gospodarczą.
Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć przed założeniem firmy, jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce będziesz rozważać dwie opcje – jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) lub spółkę: cywilną, osobową lub kapitałową. Każda z tych form ma swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety. Zakładamy, że nie masz wspólników, a swój gabinet będziesz prowadzić samodzielnie. Dlatego w dalszej części tekstu omawiamy zakładanie gabinetu psychologicznego w formie JDG.
Pozwól, że zajmiemy się Twoją księgowością.
Sprawdź, jak możemy pomóc.
Założenie gabinetu psychologicznego nie różni się od zakładania innych firm. Cały proces sprowadza się do kilku kroków, które możesz załatwić przez internet, nawet bez wychodzenia z domu.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Formy opodatkowania podatkiem dochodowym – jakie możliwości mają przedsiębiorcy?
W przypadku psychologów i psychoterapeutów zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zgodnie z nim „zwalnia się od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. Jeżeli usługi świadczone przez psychologa będą służyły tym celom – nie musi rejestrować się do podatku VAT.
Pamiętaj, że jedną z ważniejszych decyzji podczas zakładania gabinetu psychologicznego czy psychoterapeutycznego jest ta dotycząca prowadzenia księgowości. Możesz albo samodzielnie zająć się swoimi rozliczeniami, albo skorzystać ze wsparcia specjalistów w tym zakresie. W BR Progres od wielu lat zajmujemy się obsługą księgową firm i przedsiębiorców z wielu branż. Zlecając prowadzenie księgowości ekspertom, możesz w całości skupić się na rozwijaniu swojego gabinetu.