fbpx

Jak założyć gabinet psychologiczny?

Kreatywna księgowość nie zawsze oznacza oszustwo. Jakie są jej konsekwencje?
30 stycznia 2024
lekarz a kasa fiskalna
Lekarz a kasa fiskalna – co trzeba wiedzieć w 2024 roku?
29 lutego 2024
Show all
jak założyć gabinet psychologiczny

Prowadzenie prywatnego gabinetu psychologicznego to cel i marzenie wielu osób. Jeśli należysz do tego grona, na pewno interesuje Cię, jakich formalności musisz dopełnić. W artykule podpowiadamy, kto może rozpocząć taką działalność i jak to zrobić. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega zakładanie gabinetu psychologicznego. 

Kto może założyć gabinet psychologiczny?

Psycholog czy psychoterapeuta, który chce założyć własny gabinet, nie musi udowadniać swoich kwalifikacji, wykształcenia, uprawnień, doświadczenia itd. W polskim prawie nie znajdziemy żadnych regulacji z tym związanych. W efekcie prywatny gabinet psychologiczny może otworzyć każdy – nie trzeba spełniać żadnych wymogów formalnych, kończyć określonego kierunku studiów czy zdawać państwowego egzaminu (jak to jest np. w przypadku zakładania kancelarii adwokackiej), bo nie jest to zawód regulowany.

Porady psychologiczne a działalność nierejestrowana

Jeśli chcesz świadczyć usługi z zakresu psychologii, ale obecnie pracujesz na etacie albo przewidujesz, że na początku będziesz mieć małe zyski, możesz rozważyć tzw. działalność nierejestrowaną. Jest ona dedykowana osobom fizycznym, które wykonują drobną działalność zarobkową i spełniają określone wymogi, tj.: 

 • przez ostatnie 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej;
 • przychody z działalności nie są wyższe niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia;
 • działalność nie wymaga otrzymania koncesji i nie jest określona jako działalność gospodarcza w Prawie przedsiębiorców. 

Jeśli twoje przychody będą wyższe niż określone w limicie, musisz założyć firmę, czyli zarejestrować działalność gospodarczą.

Jaką formę działalności może wybrać psycholog?

Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć przed założeniem firmy, jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce będziesz rozważać dwie opcje – jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) lub spółkę: cywilną, osobową lub kapitałową. Każda z tych form ma swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety. Zakładamy, że nie masz wspólników, a swój gabinet będziesz prowadzić samodzielnie. Dlatego w dalszej części tekstu omawiamy zakładanie gabinetu psychologicznego w formie JDG.

Jak założyć gabinet psychologiczny? Poradnik krok po kroku

Założenie gabinetu psychologicznego nie różni się od zakładania innych firm. Cały proces sprowadza się do kilku kroków, które możesz załatwić przez internet, nawet bez wychodzenia z domu.

 1. Określ kody PKD. Podstawowy kod PKD dla psychologów i psychoterapeutów to 86.90.E: Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Obejmuje on „działalność w zakresie zdrowia psychicznego świadczoną przez psychologów i psychoterapeutów”.
 2. Wybierz formę opodatkowania. Tutaj masz do wyboru kilka opcji:
  • Skalę podatkową – inaczej zasady ogólne; podstawą opodatkowania jest tutaj dochód (przychód minus koszty) i występują dwie stawki podatku: 12% do kwoty 120 000 zł dochodów i 32% od nadwyżki ponad 120 000 zł. Przy skali można korzystać z wielu ulg podatkowych. Składka zdrowotna wynosi 9%.
  • Podatek liniowy – podstawą opodatkowania również jest osiągnięty dochód, a stawka podatku jest jednakowa niezależnie od jego wysokości i wynosi 19%. Wiele ulg podatkowych jest tu niedostępnych. Składkę zdrowotną opłacamy w wysokości 4,9 proc. osiągniętego dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podstawą opodatkowania jest przychód, więc nie mamy możliwości odliczenia poniesionych kosztów. Stawki podatku są zróżnicowane i wynoszą od 2 do 17%. W przypadku psychologów i psychoterapeutów stawka ryczałtu wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86). Część ulg podatkowych jest w tej niedostępna dla tej formy opodatkowania. Wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona m.in. od osiągniętego przychodu. 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Formy opodatkowania podatkiem dochodowym – jakie możliwości mają przedsiębiorcy?

 1. Uzyskaj wpis do CEIDG. W tym celu wypełnij i złóż wniosek o rejestrację firmy – CEIDG-1. możesz zrobić to przez internet na stronie biznes.gov.pl, w urzędzie miasta lub gminy albo przesłać pocztą.
 2. Zgłoś się do ZUS. Jako przedsiębiorca masz obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za siebie i ewentualnie pracowników, jeśli będziesz kogoś zatrudniać. Rejestracji jako płatnik składek ZUS dokonasz podczas składania formularza CEIDG online. 
 3. Rejestracja do VAT. Co do zasady każdy przedsiębiorca powinien zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Są tu jednak pewne wyjątki – zwolnienie przysługuje przedsiębiorcom, którzy:
  • nie przekraczają limitu sprzedaży wynoszącego 200 tys. zł;
  • świadczą usługi zwolnione z VAT.

W przypadku psychologów i psychoterapeutów zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Zgodnie z nim „zwalnia się od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. Jeżeli usługi świadczone przez psychologa będą służyły tym celom – nie musi rejestrować się do podatku VAT.

Pamiętaj, że jedną z ważniejszych decyzji podczas zakładania gabinetu psychologicznego czy psychoterapeutycznego jest ta dotycząca prowadzenia księgowości. Możesz albo samodzielnie zająć się swoimi rozliczeniami, albo skorzystać ze wsparcia specjalistów w tym zakresie. W BR Progres od wielu lat zajmujemy się obsługą księgową firm i przedsiębiorców z wielu branż. Zlecając prowadzenie księgowości ekspertom, możesz w całości skupić się na rozwijaniu swojego gabinetu.

Komentarze są wyłączone.