fbpx

Co wpływa na koszt usług księgowych i jaki zakres będzie najlepszy dla mojej firmy?

Wymiana kasy fiskalnej na kasę on-line. O czym należy pamiętać?
1 lipca 2021
Księgowość pełna czy księgowość uproszczona?
Księgowość pełna i uproszczona – które rozwiązanie wybrać?
28 września 2021
Show all
Koszt usług księgowych

Prowadzenie każdej, nawet najmniejszej działalności gospodarczej, wymaga także prowadzenia jej księgowości. Jest wielu przedsiębiorców, którzy podejmują się tego zadania samodzielnie, jednak zdecydowana większość korzysta z usług profesjonalnych księgowych i biur rachunkowych. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że zakres i koszt usług księgowych są zależne od specyfiki obsługiwanej firmy.

Tak jak poszczególne przedsiębiorstwa różnią się między sobą wielkością, liczbą zatrudnionych pracowników, specyfiką działalności czy statusem prawnym, tak samo odmienne są wymagania związane z prowadzeniem księgowości.

Biuro rachunkowe online czy forma tradycyjna?

Ułatwieniem dla niewielkich podmiotów jest bez wątpienia obsługa księgowa online. Pozwala na szybkie przesyłanie wszelkich dokumentów przez internet (także za pomocą dedykowanej aplikacji), co nie zabiera zbyt wiele cennego czasu. Prowadzenie typowej księgowości online ma jednak swoje minusy – największym z nich jest brak dostępu do wykwalifikowanych specjalistów. Oferowane na rynku pakiety usług internetowych nie umożliwiają zwykle kontaktu z fizycznie rozumianym księgowym. Jak pokazuje praktyka, taki kontakt prędzej czy później okazuje się niezbędny.

Przeczytaj więcej: Księgowość internetowa czy biuro rachunkowe – co wybrać i czym się kierować?

Z tego powodu warto wybrać biuro rachunkowe, które oprócz udogodnień internetowych, gwarantuje możliwość indywidualnej, osobistej konsultacji z księgowym. Mając na uwadze wszystkie te aspekty, w BR Progres wprowadziliśmy autorski model obsługi, łączący w sobie zalety księgowości online (sprawny e-obieg dokumentów, elektroniczne rozliczenia podatkowe) oraz księgowości tradycyjnej.

Nasi klienci mogą korzystać z potrzebnych konsultacji mailowo lub telefonicznie, a w razie potrzeby umówić się na spotkanie ze specjalistą. Oferujemy pomoc w niejednoznacznych sytuacjach prawno-podatkowych wymagających fachowej wiedzy i indywidualnego podejścia. 

Zachęcamy do kontaktu w celu indywidualnego ustalenia najlepszej formy współpracy, dopasowanej do specyfiki firmy, jej potrzeb i możliwości.

Usługi księgowe dla mikroprzedsiębiorców

W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, obowiązki księgowe zależą przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania. Najczęściej wykorzystywana jest tu Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR), na podstawie której wyliczane są m.in. zaliczki na podatek dochodowy. Mikroprzedsiębiorca musi także opłacać składki ZUS, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, składać deklaracje VAT oraz przechowywać wszystkie dokumenty księgowe.

Niektórzy właściciele takich firm samodzielnie prowadzą swoją księgowość, zwykle przy użyciu odpowiedniego programu komputerowego. Wymaga to jednak czasu i niesie za sobą ryzyko błędu. Dlatego też znaczna większość mikroprzedsiębiorców korzysta w tym zakresie z usług profesjonalistów. Koszt takich usług zależy od tego, ile dokumentów miesięcznie należy zaksięgować – dla niewielkiej działalności jest on relatywnie niski.

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może wybrać pomiędzy prowadzeniem ksiąg rachunkowych, czyli księgowości pełnej a uproszczonej (KPiR). Jeśli jednak jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły więcej niż równowartość w walucie polskiej 2 mln euro, pełna księgowość staje się koniecznością.

Usługi pełnej księgowości dla dużych spółek 

Z kolei spółki prawa handlowego, m.in. wszystkie spółki z o.o. oraz akcyjne, mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Pełna księgowość spółek polega na ewidencjonowaniu w księgach rachunkowych wszystkich operacji związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Pełna księgowość składa się m.in. z wykazu aktywów i pasywów. Aktywa to majątek spółki o dokładnie określonej wartości. Natomiast pasywa oznaczają źródła jego pochodzenia: kapitały własne, przekazane jednostce przez właścicieli oraz wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa.

Suma aktywów musi być równa pasywom, a każda ich zmiana powinna mieć swoje odzwierciedlenie w księgach i dokumentach. Konieczne jest tu także sporządzanie raportów kasowych, które mają pokazywać aktualny stan gotówki w firmie, a także sprawozdań finansowych, które wymagają zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników oraz zgłoszenia do KRS. Wszystko to wymaga specjalistycznej wiedzy, czasu i wielkiego zaangażowania.

Biorąc pod uwagę dużą złożoność pełnej księgowości, przedsiębiorstwa, które nie posiadają własnego działu księgowości, zwykle zlecają to zadanie profesjonalnym biurom rachunkowym. Większe przedsiębiorstwa korzystają również z obsługi kadrowo-płacowej. Cena takich usług zależy zwykle od liczby zatrudnionych pracowników.

Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Przy wyborze biura rachunkowego najważniejsze są kompetencje i doświadczenie jego pracowników. Istotną kwestią jest także ubezpieczenie biura od odpowiedzialności cywilno-prawnej. Choć jest ono obowiązkowe, trzeba dowiedzieć się, czy polisą została objęta księga przychodów i rozchodów, rozliczenie ZUS lub utratą dokumentacji, a także jakie odszkodowanie jest przewidziane w razie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

Warto także zapoznać się z portfolio biura rachunkowego – sprawdzić, z jakimi klientami współpracuje lub współpracowało w przeszłości. Dużym atutem jest z pewnością certyfikat Ministerstwa Finansów, który jeszcze kilka lat temu był niezbędny, by móc legalnie prowadzić biuro rachunkowe. Obecnie zawód księgowego jest uwolniony od tego obowiązku, wciąż jednak certyfikat stanowi potwierdzenie najwyższego profesjonalizmu biura.

BR Progres – cennik usług księgowych we Wrocławiu

Naszym klientom oferujemy prowadzenie książki przychodów i rozchodów, z czego najczęściej korzystają mikro- oraz mali przedsiębiorcy. Mogą wówczas liczyć na pomoc w rejestracji działalności gospodarczej, bieżącą ewidencję dokumentów księgowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Właściciel firmy może liczyć również na obsługę rozliczeń z ZUS oraz sporządzanie rocznych zeznań podatkowych. Jest także reprezentowany przez biuro rachunkowe przed urzędami w zakresie udzielonego pełnomocnictwa. Ceny takiej obsługi zależą m.in. od specyfiki i wielkości firmy oraz ilości faktur do księgowania – w BR Progres, koszt takich usług księgowych dostępny jest już od 199 zł netto miesięcznie. 

Z kolei przy pełnej księgowości zajmujemy się także prowadzeniem ksiąg handlowych, rozliczeń stanów należności i zobowiązań oraz rozliczeniami w zakresie podatku VAT.

Korzystając z usług księgowych, można jednocześnie zamówić obsługę kadr i płac, czyli prowadzenie akt osobowych, naliczanie wynagrodzeń oraz sporządzanie miesięcznych deklaracji do ZUS. Tu cena zależy od ilości pracowników – w BR Progres, taka usługa księgowa jest dostępna w granicach 50 zł netto za osobę miesięcznie. 

Dokładny zakres oferowanych usług księgowych oraz ich orientacyjny koszt można znaleźć w naszym cenniku. Trzeba pamiętać, że cena usług zależy do wielu czynników (m.in. specyfiki oraz skali działalności firmy, formy prawnej, czy liczby przesyłanych dokumentów). W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy przygotują ofertę dostosowaną do Państwa indywidualnych potrzeb. 

Komentarze są wyłączone.