fbpx

Współpracować z księgowym czy męczyć się bez niego… Oto jest pytanie?

Transakcje wewnątrzwspólnotowe – obowiązki podatkowe od transakcji zawieranych z Google i Facebook cz.2
27 września 2019
BR PROGRES SP. Z O.O. – dlaczego warto prowadzić biznes z nami
7 listopada 2019
Show all

Zapewne wielu spośród Was, którzy zamierzają otworzyć własny biznes lub Ci, którzy już go mają od jakiegoś czasu, zastanawia się nad sensem współpracy z księgowym, a szerzej, czy warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym?

Odpowiedź wydaje się być oczywista, ale czy na pewno:

 • Czy faktycznie posiadanie własnego księgowego ułatwia prowadzenie biznesu?
 • Czy czasem nie jest tak, że to kolejna faktura do zapłaty a korzyści znikome?
 • Czy faktycznie obróbka dokumentów jest aż tak skomplikowana, że samemu nie damy rady?
 • A może kontakt z Urzędami nie jest taki straszny? – przecież tam też pracują ludzie.

Każdy kto zadaje sobie takie pytania już w podświadomości zaczyna zdawać sobie sprawę, że coś jest na rzeczy skoro na rynku istnieje wiele biur, co chwilę widać reklamy i ogłoszenia różnych firm finansowo – księgowych a i znajomi prowadzący biznes mają własnych księgowych.

Wiele razy spotykaliśmy się z opowieściami naszych klientów, że:

 • zanim podjęli współpracę z biurem rachunkowym wiele rzeczy wydawało im się prostszych 😊;
 • nie musieli pilnować anulowanych paragonów i faktur;
 • nie przesyłali nikomu żadnych dokumentów aby je zaksięgował;
 • nie martwili się o VAT, PIT ani tym bardziej o akcyzę;
 • nikt ich o nic nie pytał i ogólnie żyło się lepiej.
Ale czy faktycznie?

Po czasie okazuje się, że wiele rzeczy im umknęło. A to się okazało, że powinni być czynnymi podatnikami VAT i stosować odpowiednie stawki. Albo, że powinni mieć już kasę fiskalną i rejestrować każdą sprzedaż lub nie mogą odliczać kosztów związanych z użytkowaniem samochodu bo nie jest on „na stanie” firmy tylko jest autem prywatnym.

Jest wiele aspektów, o których początkujący przedsiębiorcy, ale i Ci z odpowiednim stażem, nie zdają sobie sprawy. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności ich rodzaje mogą się różnic dlatego nie ma możliwości aby postępować w sposób analogiczny na zasadzie: skoro mój znajomy ma tak to ja zrobię tak samo. I nie ważne, że jego biznes jest diametralnie inny od naszego.

Zapewne wiele osób zakładających biznes robi to zarówno dla pieniędzy jak i z przekonania, że czują się pewnie i są specjalistami w dziedzinie, w której chcą funkcjonować. Wiele osób chodzi na szkolenia, wykłady, warsztaty. Korzysta z internetu, porad, artykułów aby być na bieżąco i być najlepszym w tym co robi. I jest to bardzo słuszne podejście – przecież po to założyliśmy firmę.

Dlaczego więc nadal wiele osób ma wątpliwości czy korzystać z usług biur rachunkowych? Przecież one powstały dokładnie z tych samych powodów. Tam też pracują specjaliści w swoich dziedzinach, którzy z racji ciągle zmieniających się realiów i przepisów podatkowych są na bieżąco dzięki szkoleniom, kursom, itp.

 • Czy faktycznie warto zaoszczędzić parę złotych miesięcznie a później żałować, że czegoś się nie dopilnowało albo nasze rozlicznie okazało się błędne?
 • Czy warto samemu poświęcać czas na szukanie odpowiedzi w zakresie podatków w internecie (na marginesie: nie zawsze są one jasne a i zdarza się, że na różnych portalach o tym samym piszą zupełnie inaczej).

Może jednak warto poświęcić ten czas na rozwój własnego biznesu a jego rozliczenie i obsługę pozostawić specjalistom?

Powyższe pytania pozostawiamy pod rozwagę każdemu czytelnikowi naszego artykułu. A mających wątpliwości czy warto zapraszamy do kontaktu.

Pamiętajcie!!! Nie ważne czy zamierzacie otworzyć swój własny biznes czy już go prowadzicie dłużej lub krócej. Spotkanie z profesjonalistami z naszego biura rozwieje wiele Waszych wątpliwości lub pomoże podjąć właściwą decyzję.

Dla niezdecydowanych… już wkrótce zamieścimy artykuł: nie dlaczego warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym, ale dlaczego warto podjąć współpracę z nami.

 

Zapraszamy również do śledzenia naszego bloga, w którym poruszamy wiele tematów interesujących na każdego przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *