fbpx

Rozszerzenie działalności gospodarczej – kiedy jest możliwe i jak zmienia się sytuacja płatnika VAT?

Faktura z datą wsteczną
Faktura z datą wsteczną – o czym warto wiedzieć?
25 kwietnia 2023
Likwidacja spółki z o.o. z ograniczoną odpowiedzialnością - poradnik krok po kroku
Likwidacja spółki z o.o. – poradnik dla przedsiębiorców krok po kroku
23 maja 2023
Show all
Rozszerzenie działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców prowadząc swoją działalność, zastanawia się nad jej rozszerzeniem, zwłaszcza gdy przynosi ona coraz większe dochody i ma duży potencjał rozwojowy. Warto wiedzieć, jak to zrobić i jakich obowiązków należy dopełnić, aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Jak wygląda rozszerzenie działalności gospodarczej z prawnego punktu widzenia?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą stanowi jedną firmę bez względu na to, ile różnych działalności prowadzi pod jej szyldem. Posiada też jeden numer NIP, nawet jeśli jego działalność jest prowadzona pod kilkoma różnymi markami. Nie zmienia to jednak nazwy samej firmy, której częścią jest też imię i nazwisko właściciela przedsiębiorstwa. Jest to niezależne od liczby wpisanych do ewidencji rodzajów działalności prowadzonych przez jedną osobę. Jeśli zatem prowadzi ona np. piekarnię i zakład fryzjerski pod różnymi nazwami, to i tak jest to objęte tylko jednym wpisem do ewidencji i nie stanowi to odrębnych przedsiębiorstw.

Warto również wiedzieć, że rozszerzając swoją działalność gospodarczą o dodatkowy profil działalności, można ubiegać się dotacje na jej rozpoczęcie np. ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub też Funduszu Spójności. Mogą o nie wnioskować nie tylko mikro i małe przedsiębiorstwa, ale także średnie firmy. 

Jak rozszerzyć działalność gospodarczą? PKD i aktualizacja danych firmy

Przedsiębiorca, jako że cała jego działalność gospodarcza jest prowadzona pod jedną firmą, ma prawo w dowolnym momencie rozszerzyć zakres jej funkcjonowania. Aby to zrobić, przede wszystkim trzeba złożyć wniosek CEIDG-1, pozwalający na aktualizację danych firmy. Należy w nim wykazać zarówno dotychczasowe, jak i dodatkowe kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) określające zakres rozszerzenia obecnej działalności gospodarczej. Jeśli zmieniły się jakiekolwiek pozostałe dane firmy, również warto je zaktualizować. Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenia wszelkich zmian dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej należy dokonywać w ciągu 7 dni od daty ich zaistnienia. Warto wiedzieć, że rozszerzenie działalności gospodarczej nie powoduje zmiany numeru NIP.

Istotną informacją jest także to, że formalne rozszerzenie działalności gospodarczej jest bezpłatne.

Jak rozliczyć kilka rodzajów działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy, którzy planują lub już rozszerzyli działalność gospodarczą, zastanawiają się często, jak dokonać rozliczenia wszystkich swoich aktywności. Z pewnością dużym ułatwieniem jest to, że przychody z wszelkich prowadzonych przez daną osobę działalności gospodarczych, stanowią jedno źródło przychodów. To oznacza, że przychody i wydatki poniesione z różnych aktywności jednej osoby są objęte wspólnym rozliczeniem podatkowym należącej do niej jednoosobowej firmy. Istotne jest jednak to, aby przedsiębiorca poprawnie klasyfikował poniesione koszty według rodzaju działalności.

Rozszerzenie działalności a VAT

Często zdarza się, że przedsiębiorca, który zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą, był wcześniej zwolniony z podatku od towarów i usług. Jednak zwiększenie zakresu działalności firmy może spowodować konieczność jego rejestracji jako czynnego podatnika VAT. Może tak się stać, gdy nowe plany przedsiębiorstwa są związane np. z prowadzeniem działalności doradczej lub sprzedaży internetowej (księgowość e-commerce). Natomiast jeżeli osoba rozszerzająca działalność gospodarczą już wcześniej była czynnym podatnikiem, to po dokonanych formalnie zmianach, będzie mogła wykazywać podatek VAT w jednej deklaracji a jej status podatnika pozostanie bez zmian.

Przeczytaj również: Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku

Komentarze są wyłączone.