Podobnie jak rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu formalności, również jej zakończenie obliguje przedsiębiorców do wywiązania się z konkretnych obowiązków. Warto wiedzieć, jak krok po kroku zamknąć firmę zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z założenia ma przynosić przedsiębiorcy zyski. Zdarza się jednak i tak, że nie są one satysfakcjonujące lub też ma on inne plany dotyczące swojej przyszłości. Wówczas często decyduje się na zakończenie prowadzenia własnej firmy. Choć nie jest to zbyt skomplikowana procedura, warto zrobić to odpowiedzialnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedstawiamy zatem, jak dokonać likwidacji działalności gospodarczej w kilku najważniejszych krokach.
Przeczytaj również: Rozszerzenie działalności gospodarczej – kiedy jest możliwe i jak zmienia się sytuacja płatnika VAT?
Załoga przedsiębiorstwa jest niewątpliwie jego integralną i najważniejszą częścią. Dlatego jako pierwsza powinna dowiedzieć się o planach właściciela o zakończeniu działalności. Najlepiej zrobić to jeszcze zanim nastąpi przejście do formalnej likwidacji działalności gospodarczej. Nie tylko należy poinformować pracowników o podjętej decyzji, ale również wręczyć im wypowiedzenia umów o pracę.
Zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i właściciele spółki nieposiadającej osobowości prawnej zgodnie z przepisami muszą sporządzić wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności lub na dzień wystąpienia jednego ze wspólników ze spółki. Likwidacyjny spis z natury powinien zawierać m.in.:
Sporządzenie takiego spisu dotyczy zarówno osób prowadzących pełną księgowość, podatkową księgę przychodów i rozchodów, jak i rozliczających się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.
Natomiast czynni podatnicy VAT powinni również sporządzić oddzielny spis z natury dla celów VAT, czyli tzw. remanent likwidacyjny. Ujmuje się w nim wszystkie rzeczowe składniki majątku pozostające w firmie na dzień likwidacji działalności gospodarczej, przy których zakupie właściciel przedsiębiorstwa miał prawo odliczyć VAT.
Osoba, która ma w planach likwidację działalności gospodarczej, ma obowiązek zakończyć prowadzoną dokumentacji oraz dokonać niezbędnych formalności związanych z wyrejestrowaniem przedsiębiorstwa w urzędach i instytucjach. Przede wszystkim zamknięcie firmy powinna zgłosić do CEIDG. W tym celu należy złożyć tam formularz CEIDG-1. Jest on jednocześnie wnioskiem o wykreślenie wpisu z CEIDG. Trzeba to zrobić w urzędzie gminy w ciągu 7 dni od chwili zakończenia wykonywania działalności gospodarczej.
Kolejny krokiem jest wyrejestrowanie firmy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku na podstawie złożonego wcześniej formularza CEIDG-1 potwierdzającego zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, ZUS sporządza druk ZUS ZWPA w celu wyrejestrowania przedsiębiorcy z listy płatników składek. Formularz ZUS ZWUA trzeba zgłosić w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku CEIDG-1. Potwierdza on wyrejestrowanie z ubezpieczeń jedynie właściciela firmy. Jeśli jednak razem z nim zarejestrowani byli członkowie jego rodziny konieczny jest również formularz ZUS ZCNA.
Jeśli w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca zakończy również wykonywania działań opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, powinien wyrejestrować się z listy płatników VAT. Należy to zrobić za pomocą formularza VAT-Z, który musi być dostarczony do urzędu skarbowego w terminie 7 dni, począwszy od dnia, w którym zakończono wykonywanie działalności gospodarczej.
Zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej oznacza dla przedsiębiorców posiadających kasę fiskalną, koniec jej użytkowania. Przy jej likwidacji należy przestrzegać odpowiednich procedur.
Dokumenty te należy złożyć w ciągu pięciu dni od ich sporządzenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Zapoznaj się z naszą ofertą prowadzenia księgowości dla firm! Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu – udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące prowadzenia księgowości działalności gospodarczej i innych usług świadczonych przez nasze biuro rachunkowe z Wrocławia.