Programiści, testerzy, czy analitycy mogą zaplanować swoją działalność w sposób, który zminimalizuje ich obciążenia podatkowe. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z niższych stawek opodatkowania oraz ulg i odliczeń dedykowanych branży IT. Co warto wiedzieć na ten temat?
Na wstępie warto podkreślić, że optymalizacja podatkowa to wybór formy rozliczeń, która pozwoli jak najlepiej ograniczyć obciążenia firmy. To działanie zgodne z literą prawa i etyczne, które nie równa się unikaniu opodatkowania lub jakiejkolwiek formie oszustwa. Podatnik wybiera tutaj najkorzystniejszą opcję oferowaną mu przez prawo.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą/realizujące projekty rozliczane B2B, mogą wybrać z trzech głównych form opodatkowania:
Programiści często wybierają ryczałt, choć wiele zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy i jego firmy – znaczenie ma wysokość dochodów, koszty prowadzenia działalności czy zainteresowanie otrzymaniem konkretnych ulg.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze formy opodatkowania i optymalizacji podatkowej – skontaktuj się z nami.
Ryczałt polega na płaceniu podatku od przychodów (całkowitych wpływów), a nie dochodów. Stawki dla specjalistów IT wynoszą 12% lub 8,5%, co jest relatywnie niską stawką. Z ryczałtem wiążą się jednak pewne wady:
Co ważne, będąc na ryczałcie, podatku nie można pomniejszyć o koszty prowadzonej działalności. Może być to wadą, jednak w przypadku wielu specjalistów koszty te są relatywnie niskie (obejmują zwykle zakup komputera i innego sprzętu, a także licencji na oprogramowanie). Wtedy optymalnym wyborem może okazać się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałtowcy mogą prowadzić księgowość uproszczoną, co jest dużą zaletą.
Przy wyborze formy opodatkowania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i zawsze jest to kwestia indywidualna. Więcej na temat ryczałtu w branży IT (w tym możliwych stawkach, odliczeniach oraz wadach i zaletach przeczytasz w naszym artykule: Ryczałt dla programisty – wszystko, o czym warto wiedzieć.[
Pozwól, że zajmiemy się Twoją księgowością.
Sprawdź, jak możemy pomóc.
Ulga IP Box pozwala programistom uzyskać preferencyjną stawkę podatku w wysokości 5%. Dotyczy dochodów z praw własności intelektualnej (IP), na przykład ze sprzedaży praw do autorskiego programu komputerowego. Tym samym wielu programistów może skorzystać z tej ulgi. IP Box obejmuje między innymi:
Aby móc skorzystać z ulgi IP Box, przedsiębiorca powinien:
Jak wspomnieliśmy, ulga nie jest dostępna dla osób rozliczających się ryczałtem i musi być związana z prawami kwalifikowanymi (na przykład udzielaniem licencji na oprogramowanie).
Ulga B+R to korzystne rozwiązanie podatkowe, które może znacząco obniżyć obciążenia podatkowe firm z branży nowych technologii. Polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.
Działalność firm IT, która polega na tworzeniu unikalnego oprogramowania i innowacyjnych technologii, może być uznana za działalność badawczo-rozwojową. Tym samym może uprawniać do skorzystania z ulgi B+R.
Czym są koszty kwalifikowane? To między innymi:
Ulga B+R pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania do 100% lub 150% kosztów kwalifikowanych, w zależności od statusu podatnika. Wyższe odliczenie mogą uzyskać podmioty ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR). Dodatkową zaletą ulgi jest możliwość rozliczenia jej wstecz, nawet do 5 lat. Oznacza to, że firma może złożyć korektę deklaracji podatkowej (PIT/CIT) za poprzednie lata.
W zależności od wybranej formy opodatkowania, przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych form optymalizacji. To między innymi zakup samochodu służbowego „na firmę” czy wliczenie innych sprzętów lub urządzeń w koszty działalności.
Przez optymalizacją można rozumieć także wykorzystanie preferencyjnych warunków płacenia składek ZUS dla nowych działalności gospodarczych czy dostosowanie roku obrotowego do charakteru prowadzonego biznesu.
Optymalizacja podatkowa jest możliwa zarówno w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych jak i dużych firm z branży IT. Jeśli szukasz dostępnych metod ograniczenia kosztów, skorzystaj z wiedzy profesjonalistów. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszego biura rachunkowego.