fbpx

Księgowość dla programistów i specjalistów branży IT – jakie rozwiązanie wybrać i na jakie ulgi można liczyć?

prowadzenie księgowości w małej firmie
Jak prowadzić księgowość w małej firmie?
26 stycznia 2022
Środki trwałe w firmie, ich klasyfikacja, ewidencja i amortyzacja
Środki trwałe w firmie – wszystko, co trzeba wiedzieć (klasyfikacja, ewidencja, amortyzacja)
13 maja 2022
Show all
Księgowość IT dla programistów

Wielu specjalistów IT to osoby pracujące na własny rachunek. Bardzo często jest to dla nich znacznie bardziej opłacalne niż praca na etacie w dużej korporacji. Mimo że zdarza się, iż to właśnie takie są ich klientami. Jednak o ile najnowocześniejsze technologie na ogół nie mają przed nimi tajemnic, o tyle rachunkowość często przysparza im wielu rozterek. Specjaliści tych branży oczekują także innowacyjnych usług księgowych – prowadzonych w dużej części zdalnie z możliwością automatyzacji wielu procesów.

Księgowość IT nie musi być skomplikowana

Jednym z rozwiązań, które są odpowiednie dla programistów i specjalistów z branży IT, jest tzw. mała księgowość. Pozwala ona na ograniczenie do minimum formalności właśnie w małych firmach, które zwykle nie osiągają zbyt wysokich dochodów i z pewnością nie przekroczą rocznego przychodu w wysokości 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki. W dodatku mogą z niej korzystać małej zarówno osoby fizyczne, jak i spółki.

W tym przypadku konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów, choć jedynie dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, albo też księgi przychodów i rozchodów – w przypadku firm płacących podatek liniowy lub rozliczających się przy pomocy skali podatkowej. Czasem potrzebna jest tu również ewidencja środków trwałych lub prowadzenie rejestrów VAT.

Księgowość dla programisty – jaki podatek wybrać?

Wybór formy opodatkowania to bardzo istotna kwestia dla każdego przedsiębiorcy. Kwestia ta stała się jeszcze bardziej istotna po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu. Dla specjalistów IT ze względu na dość duże przychody, za to niewielkie koszty prowadzenia działalności, dotychczas preferowaną formą był podatek liniowy. Jednak specjalnie dla nich nowe przepisy wprowadziły niższy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podczas gdy podatek liniowy wynosi 19%, to obniżony ryczałt jednie 12%. Jest więc formą godną rozważenia. Zwłaszcza że niższą stawką ryczałtu objętych jest wiele aspektów działalności informatyków i programistów. Należą do nich m.in. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, czyli projektowania gotowych systemów informatycznych, ale także analizowanie, przygotowywanie dokumentacji oprogramowania, pisanie programów, a także tworzenie, rozbudowa, dostarczanie oraz pisanie programów na zlecenie klienta, oraz projektowanie stron internetowych.

Księgowość IT – ulgi dla innowacyjnych

Przedsiębiorcy z branży IT, którzy decydują się na ryczałt, często mają kłopot z faktem, że nie tylko nie mogą rozliczyć kosztów, ale też wykorzystać ulgi IP Box, która pozwala na skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku przy tzw. kwalifikowanych prawach własności intelektualnej. Jest to tym bardziej istotne, że przepisy wprowadzone przez Polski Ład, pozwalają na jednoczesne korzystanie zarówno z ulgi IP Box, jak i ulgi B+R. Ma to teraz tym większe znaczenie, że obecnie ulga ta pozwala już na odliczenie od podatku nie 100%, ale aż 200% kosztów kwalifikowanych poniesionych na projekty badawczo-rozwojowe. Stąd warto dokładnie przeanalizować, która forma oprogramowania będzie najbardziej opłacalna. Może się okazać, że korzystniejsze będzie rozliczanie się w inny sposób niż przy pomocy ryczałtu.

Nowoczesna księgowość dla programistów, tester

Przedstawiciele branży IT to ludzie na co dzień biegle korzystający ze zdobyczy nowoczesnych technologii. Nikt lepiej od nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie możliwości dają one zarówno w życiu codziennym, jak i w biznesie. Dlatego też, choć sami bardzo rzadko prowadzą swoją księgowość, zależy im, aby odpowiadała ich standardom. Z pewnością nie należy do nich jeżdżenie do biura księgowego z każdym dokumentem. Dlatego też odpowiednią formą współpracy jest dla nich księgowość internetowa. Dzięki temu mogą przesyłać dokumenty online, nie ruszając się ze swojego miejsca pracy. Mają też do nich wgląd z każdego miejsca na świecie, gdzie mogą połączyć się z internetem.

Dużym atutem takich usług księgowych jest także fakt, że wszelkie rozliczenia podatkowe również są prowadzone elektronicznie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że są też sytuacje, które wymagają osobistej konsultacji z wykwalifikowanym księgowym. Dlatego też w BR Progres nasi klienci w takich przypadkach zawsze mogą spotkać się ze specjalistą, aby skutecznie rozwiązać ich problem. Połączenie księgowości on-line z tradycyjną formą obsługi księgowo-podatkowej to idealna księgowość dla programisty oraz optymalne rozwiązanie dla nowoczesnych i dynamicznych przedsiębiorców z branży IT.

Komentarze są wyłączone.