Masz własną firmę, ale na jakiś czas chcesz lub musisz zrobić przerwę w prowadzeniu działalności? Nie musisz od razu likwidować swojego biznesu. Przepisy dopuszczają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, a także późniejszego jej odwieszenia. Sprawdź, w jakich przypadkach przysługuje Ci to prawo i jak to zrobić.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG, możesz w każdym momencie zawiesić swoją działalność gospodarczą. Pod warunkiem, że nie zatrudniasz pracowników. Jeśli więc chcesz zgłosić zawieszenie, wcześniej należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Nie masz natomiast obowiązku rozwiązywać umów zlecenie czy o dzieło.
Działalność możesz zawiesić z obojętnie jakiego powodu – decyzja należy wyłącznie do Ciebie i nie musisz jej w żaden sposób uzasadniać. Przedsiębiorcy robią przerwę m.in. z powodu braku wystarczającej ilości czasu na prowadzenie firmy, osiągania zbyt niskich dochodów, problemów rodzinnych i osobistych czy też biznesowych.
Przerwa w prowadzeniu firmy oznacza dla przedsiębiorcy pewne korzyści. W trakcie zawieszenia działalności jesteś zwolniony z:
Co ważne, przez okres zawieszenia nie możesz prowadzić działalności gospodarczej i osiągać przychodów z tego tytułu.
Masz prawo:
Potrzebujesz przerwy w prowadzeniu biznesu, ale nie wiesz, ile to potrwa? Dobra wiadomość – przepisy nie narzucają górnej granicy okresu zawieszenia działalności gospodarczej. Możesz zrobić to na dowolny czas, nawet na zawsze. Co ważne, obowiązkowy minimalny okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni.
Swoją działalność gospodarczą możesz zawieszać tyle razy, ile potrzebujesz – przepisy nie przewidują tu żadnego limitu. Co więcej, wznowioną działalność masz prawo zawiesić ponownie w dowolnym czasie – nie musisz czekać na upłynięcie żadnego terminu. Każde kolejne zawieszenie przebiega na tych samych zasadach jak pierwsze.
Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej to prosty proces, który załatwisz przez internet albo stacjonarnie w urzędzie miasta lub gminy. Wystarczy, że poinformujesz o swojej decyzji CEIDG. Jak zawiesić działalność krok po kroku?
Usługa ta jest bezpłatna. Zapłacisz jedynie za pełnomocnictwo, jeśli korzystasz z pełnomocnika innego, niż członek najbliższej rodziny. Taka opłata skarbowa wynosi 17 zł.
Jesteś gotowy do ponownego prowadzenia działalności gospodarczej? Możesz ją wznowić w każdym momencie, nie wcześniej niż 30 dni po dacie zawieszenia. Wystarczy, że poinformujesz o tym CEIDG.
Jak wznowić działalność gospodarczą? Jest to proces analogiczny do zawieszania firmy.
Usługa ta jest darmowa.
Opcjonalnie, jeśli zawiesiłeś działalność na czas określony (we wniosku o zawieszenie podałeś termin jej wznowienia), Twoja działalność gospodarcza zostanie odwieszona automatycznie podanym terminie. W tej sytuacji nie musisz już dopełniać żadnych formalności.