Bon Turystyczny – data zaliczki

Samochód i inne środki transportu na firmę
Samochód, rower, hulajnoga elektryczna – jakie środki transportu można wliczyć w koszty?
12 maja 2021
Show all

W związku z otwarciem po długim czasie hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych bardzo wzrosło zainteresowanie tzw. bonem turystycznym. Jest to dość uzasadnione mając na uwadze fakt, że jego termin ważności upływa w marcu 2022 roku a ewentualne możliwości jego wykorzystania w okresie zimowym stoją pod znakiem zapytania – głównie z powodu ryzyka kolejnego lockdownu.

W związku z tym na gruncie rozliczeń podatkowych powstał problem w jaki sposób ująć takie rozliczenia w ewidencji księgowej. Tutaj z pomocą przychodzą nam specjaliści z Ministerstwa Finansów, którzy w taki oto sposób odpowiedzieli nam na nasze pytanie w tym zakresie:

Opis sytuacji jest następujący: „Czynny podatnik VAT świadczący usługi hotelarskie, zgłosił się jako podmiot turystyczny akceptujący płatności za pośrednictwem bonu turystycznego obsługiwanego przez ZUS. Osoba fizyczna posiadająca bon turystyczny dokonała rezerwacji pobytu u podatnika na okres wakacji. W tym celu, za pomocą bonu turystycznego podając niezbędne kody aktywacyjne, dokonała płatności „zaliczki”. Tutaj powstała wątpliwość jak ująć to ewidencji więc zadano pytanie: „Czy w takim wypadku za datę otrzymania zaliczki należy przyjąć dzień wprowadzenia przez podatnika bonu do systemu teleinformatycznego ZUS czy też dopiero faktyczne otrzymanie przelewu z ZUS na rachunek bankowy podatnika (obie z powyższych czynności będą miały miejsce przed wykonaniem usługi)”.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów jest następująca „Odpowiadając na pytanie informujemy, że sama realizacja bonu turystycznego przez klienta nie powoduje powstania obowiązku podatkowego (nie jest traktowane jak zaliczka o której mowa w art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług). Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług, za które zapłata następuje tzw. bonem turystycznym powstaje co do zasady z chwilą wykonania usługi, a jeżeli przed jej wykonaniem podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowym powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Jeżeli zatem środki zostaną wypłacone przez ZUS w określonym terminie przed wykonaniem usługi, to obowiązek podatkowy dla otrzymanej części zapłaty powstanie z chwilą jej otrzymania.”

Mamy nadzieję, że powyższa informacja rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie i pomoże wielu księgowym w prawidłowym ujęciu transakcji.

Komentarze są wyłączone.