W trakcie prowadzenia naszej działalności gospodarczej dokumentowanie transakcji odbywa się za pomocą wystawianych faktury VAT. Czasami zdarza się, że wystawiamy naszym kontrahentom faktury po obowiązującym terminie. Przyczyny tego mogą różne – mniej lub bardziej zależne od nas i w mniejszym, lub większym stopniu przez nas zawinione. Niemniej jednak, bez względu na przyczynę zaistnienia takiej sytuacji mogą wystąpić mniej lub bardziej dotkliwe konsekwencje wynikające z niewystawienia faktury. Tutaj należy zaznaczyć, że negatywne następstwa odnosić się będą do nas jako do wystawcy takiej faktury. Natomiast w sytuacji gdy to my otrzymamy taką fakturę, konsekwencje w zasadzie nie występują.
Na samym wstępie przybliżymy definicję faktury VAT. Stanowi ona podstawowy dokument, który jest potwierdzeniem transakcji-kupna na linii firma-firma. Faktura VAT obejmuje więc dokonane lub przyszłe transakcje usług oraz dostaw towarów do innych przedsiębiorstw, lub organizacji. Co więcej, faktura VAT może być również wystawiona osobom fizycznym, które nie prowadzą własnej działalności – dzieje się to jednak tylko na życzenie takich osób. Skupiając się już na samym druku, warto wiedzieć, co powinna zawierać faktura VAT. Druk faktury VAT powinien mieć zestawione takie informacje jak:
Każda transakcja pomiędzy firmami musi być przedstawiona w formie faktury VAT. Co grozi za niewystawienie faktury? O tym wspominamy w kolejnych akapitach.
Obowiązki i terminy wystawiania faktur VAT są opisane w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) w art. 106a do 108. Są one dość szczegółowo rozpisane i odnoszą się do różnych typów zawieranych transakcji. Co do zasady fakturę należy wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, czyli np. do 15 marca za luty. Jednak istnieją tzw. przypadki szczególne, gdzie terminy wystawienia faktury VAT są znacząco różne – ich opis znajduje się poniżej:
Jak więc można zauważyć, terminy wystawiania faktur nie są jednorodne. Aby jednak dodatkowo skomplikować sprawę, faktura VAT sama w sobie nie jest dokumentem, który determinuje moment rozliczenia podatkowego z fiskusem. Zgodnie z przepisami podatkowymi takim momentem jest okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. A ten – aby dodatkowo skomplikować rozliczenia – również nie jest jednorodny.
Mimo że konsekwencje odnoszące się do wystawcy faktur nie są mocno uciążliwe, to jednak warto zachować odpowiednie terminy, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych tłumaczeń i problemów.
Jeżeli już podczas prowadzenia naszej działalności zdarzy nam się wystawić fakturę po terminie, nie zwalnia nas to z obowiązku rozliczenia podatku VAT z takiej faktury w odpowiednim czasie. W tym przypadku nie będzie to termin wystawienia faktury, a taki, który wynika wprost z przepisów podatkowych – termin tzw. powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z obowiązującą ustawą w momencie wystawienia faktury VAT po terminie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu jej wystawienia, natomiast w przypadku, gdy nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności. Oznacza to, że w przypadku gdy niewystawienie faktury VAT jest mocno po terminie, to mamy obowiązek cofnięcia się do miesiąca, w którym termin minął i w tym okresie rozliczyć podatek VAT. Tym samym, gdy już okres ten został rozliczony, mamy obowiązek złożyć odpowiednią korektę JPK oraz wpłacić różnicę w podatku VAT wraz z obowiązującymi odsetkami.
W sytuacji jednak gdybyśmy nie dokonali rozliczenia w prawidłowym okresie, Urząd Skarbowy może nałożyć na nas sankcję w wysokości 30% powstałego w ten sposób zawyżenia lub zaniżenia zobowiązania podatkowego.
Podsumowując, ewentualne konsekwencje na gruncie podatku VAT nie są dotkliwe gdy podatek mimo wszystko rozliczymy prawidłowo. Jeżeli sami zorientujemy się, że nie wystawiliśmy faktury i zrobimy to po terminie oraz dokonamy prawidłowych rozliczeń z fiskusem, to żadne negatywne konsekwencje z tego tytułu nie powinny nam grozić.
Niestety nie jest tak, że nasze działania nie zostaną całkowicie bez konsekwencji. W sytuacji gdy wystawianie faktur po terminie zdarza się nam sporadycznie i nie ma na celu uszczuplenia należności podatkowych czy to w podatku PIT, CIT czy VAT to już notoryczne działanie w ten sposób może ściągnąć na nas daleko idące konsekwencje finansowe. W tym przypadku nasze działania będą podlegały pod przepisy Kodeksu Karno – Skarbowego (KKS).
Mogą być one mniej lub bardziej dotkliwe a wszystko zależy od tego jak zostanie zakwalifikowany nas czyn i w jaki sposób nasza transakcja została rozliczona.
Można tutaj brać pod uwagę odpowiednio dwa art. z KKS:
Inaczej ma się sytuacja gdy nie wystawimy faktury ani nie rozliczymy prawidłowo transakcji na gruncie ustaw podatkowych. W tym przypadku możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności w zakresie uchylania się od opodatkowania. W tym przypadku zastosowanie miałby art. 54 KKS, którego nazwa brzmi „uchylanie się od opodatkowania”. W przypadku jego zastosowania grozi nam odpowiednio:
Przy obowiązujących w 2021 roku stawkach dziennych na poziomie 93,34 PLN w przypadku minimalnej stawki oraz 37333,33 PLN w przypadku maksymalnej stawki dziennej, kwoty za naszą nieuwagę przy zastosowaniu art. 54 KKS mogą być bardzo dotkliwe i w najgorszym przypadku wynieść nawet 26 879.997,60 PLN.
Pozwól, że zajmiemy się Twoją księgowością.
Sprawdź, jak możemy pomóc.
Jak powiedzieliśmy, wystawienie faktury po terminie nie zawsze wiąże się z dużą odpowiedzialnością, szczególnie wtedy, gdy podatnik zauważył swój błąd i go naprawił. Jednak aby uniknąć problemów i niepotrzebnego stresu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Poniżej podsumowanie najważniejszych z nich:
Podsumowując powyższe, można by założyć, że podatnik, który przypadkowo wystawi fakturę po terminie, ale rozliczy ją prawidłowo, nie powinien ponieść negatywnych konsekwencji lub poniesie je w minimalnym zakresie. Natomiast ci podatnicy, którzy notorycznie wystawiają faktury po terminie lub nie rozliczają swoich transakcji w odpowiednich okresach, mogą narazić się na mocne i dość dotkliwe konsekwencje finansowe.
Aby zapewnić sobie spokój w zakresie rozliczania transakcji dobrze, że jest korzystać w możliwości elektronicznego wystawiania faktur i przesyłać je mailowo do naszych kontrahentów. Tym samym zapewnimy sobie szybkość oraz łatwość ich wystawiania i dostarczania. Dodatkowo korzystając z odpowiednich aplikacji, możemy być pewni, że w przypadku faktur cyklicznych, one same będą nam przypominać o konieczności wystawienia danej faktury. Z takich nowoczesnych narzędzi korzysta również nasze biuro. Nasi klienci mają dostęp do aplikacji, która mocno upraszcza kwestię wystawiania faktur. Dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami.
Wszelkie szczegóły dotyczące naszych nowoczesnych rozwiązań można również znaleźć na naszej stronie www.br-progres.pl oraz na naszym profilu Facebook
W 2022 roku pojawiła się nowa możliwość wystawiania faktur elektronicznych. To faktury ustrukturyzowane wystawiane za pośrednictwem systemu KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą wystawiać faktury na dotychczasowych zasadach – tradycyjnie (faktury drukowane) lub wystawiane elektronicznie, na przykład przez programy do samodzielnego prowadzenia księgowości.
Faktury KSeF są formą faktury elektronicznej, jednak w tym przypadku wystawienie dokumentu musi mieć miejsce w udostępnionym przez Ministerstwo Finansów systemie teleinformatycznym. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa, w 2022 roku korzystanie z systemu jest dobrowolne, natomiast od 2023 roku system będzie obligatoryjny. Dzięki zebraniu faktur w systemie, organy podatkowe będą miały automatyczny wgląd do dokumentów, a e-faktury będą znajdować się w jednym miejscu, co eliminuje ryzyko ich zagubienia.
Sprawdź również najważniejsze informacje dotyczące tego jak wystawiać faktury bez VAT!