fbpx

Ulga IP Box dla programisty – o czym trzeba wiedzieć?

sprawozdanie finansowe w NGO
Jak złożyć sprawozdanie finansowe w NGO? Kompleksowy przewodnik na rok 2024
25 września 2024
własna działalność programisty
Programista a własna działalność gospodarcza
7 października 2024
Show all
ulga IP Box

Ulga IP Box pozwala podatnikowi płacić preferencyjną stawkę podatku dochodowego, która wynosi 5%. Niższy podatek dotyczy dochodów ze sprzedaży praw własności intelektualnej. Oznacza to, że kwalifikują się do niej również programiści, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania cyfrowe, a następnie sprzedają do nich prawa. Na jakich dokładnie zasadach funkcjonuje IP Box, oraz kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z ulgi?

Czym jest ulga IP Box?

Ulga IP BOX pozwala przedsiębiorcom skorzystać z obniżonej stawki podatkowej w wysokości 5% – jednak tylko od dochodów uzyskanych z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Celem ulgi jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) i szeroko rozumiany rozwój innowacji w przedsiębiorstwach.

Zgodnie z tymi zasadami, z ulgi IP Box mogą skorzystać określone profesje. 

Jedną z nich są programiści, którzy tworzą autorskie rozwiązania technologiczne. Zgodnie z wieloma aktualnymi interpretacjami urzędów oraz organów ich kontrolujących, wystarczającym warunkiem otrzymania ulgi jest działalność twórcza o systematycznym charakterze (nie muszą być to badania naukowe lub działalność stricte badawczo-rozwojowa). 

 

Kiedy programista może skorzystać z ulgi IP Box?

Najczęstsze sytuacje, w których profesjonaliści IT korzystają z ulgi IP Box, to:

  • projektowanie oprogramowania różnego typu,
  • tworzenie aplikacji i innych rozwiązań cyfrowych,
  • sprzedaż patentów,
  • tworzenie gier komputerowych,
  • tworzenie innych innowacji cyfrowych (na przykład w obszarze uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów czy rozszerzonej rzeczywistości).

Zasadniczo ulgą może być objęta każda działalność, która ma innowacyjny, twórczy charakter, a jej sprzedaż wiąże się z wytworzeniem i przekazaniem praw własności intelektualnej. Innymi słowy, przedsiębiorca powinien wytwarzać, rozwijać lub ulepszać kwalifikowane IP (w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej).

 

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

Oprócz wspomnianych wcześniej warunków (innowacyjna działalność, sprzedaż praw własności intelektualnej), podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP Box, powinien:

 

  • Prowadzić odrębną ewidencję przychodów oraz kosztów związanych z kwalifikowanym IP – ponieważ niższa stawka podatku dotyczy tylko tego rodzaju dochodów (pozostałe są rozliczane zgodnie z wybraną formą opodatkowania).
  • Podatnik musi komercjalizować kwalifikowane prawa własności intelektualnej, to znaczy osiągać dochód z ich wykorzystania.
  • Przedsiębiorca musi być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem kwalifikowanych praw własności intelektualnej. To między innymi patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, czy – w przypadku programistów – prawa autorskie do programów komputerowych. Jednocześnie muszą być one objęte ochroną prawną.

Warunkiem otrzymania ulgi IP Box jest też złożenie zeznania podatkowego (ponieważ jest ona rozliczana w zeznaniu rocznym PIT lub CIT).

 

Forma opodatkowania – ulga IP Box nie obowiązuje na ryczałcie

Do skorzystania z ulgi IP Box uprawniają dwie powszechnie wybierane formy opodatkowania:

  • Skala podatkowa,
  • Podatek liniowy.

W 2024 roku z ulgi IP Box nie mogą skorzystać osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to forma wybierana relatywnie często przez specjalistów IT – zwłaszcza tych, którzy mają niewielkie koszty prowadzenia działalności. 

Trzeba wiedzieć, że ryczałtowcy nie mają możliwości „wliczać w koszty” wydatków związanych z prowadzeniem działalności, tak jak ma to miejsce w przypadku skali czy podatku liniowego.

Przeczytaj więcej na ten temat: Ryczałt dla programisty – o czym trzeba pamiętać?

 

Ulga B + R a ulga IP Box dla programisty – możesz skorzystać z obu

Programiści mogą obecnie łączyć ulgę B+R z ulgą IP Box. Zmiany w przepisach, które weszły w życie po 2021 roku, umożliwiają podatnikom odliczenie kosztów kwalifikowanych z ulgi B+R od dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą korzystać z obu ulg w tym samym roku podatkowym, co może przełożyć się na jeszcze większą redukcję obciążeń podatkowych.

Czym są dochody kwalifikowane, które można odliczyć w ramach ulgi B+R? To na przykład wynagrodzenia pracowników, koszty materiałów, a także usługi doradcze i różnego typu ekspertyzy. Wszystkie te koszty muszą być wprost związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Odliczyć od podatku można 100% takich kosztów, a w przypadku organizacji, które mają status centrum badawczo-rozwojowego – nawet 150%.

 

Ulga IP Box może pomóc w optymalizacji podatkowej 

Ulga IP Box jest częstym wyborem wśród programistów i innych profesjonalistów tworzących nowe technologie, którzy dążą do optymalizacji podatkowej w IT. W branży technologii cyfrowych obowiązują specyficzne przepisy podatkowe, a także ustawione przez prawo ulgi (jak wspomniane wcześniej IP Box czy B+R) oraz inne odliczenia.

Jeśli chcesz możliwie zmniejszyć swoje obciążenia, skontaktuj się z nami. Jedną ze specjalności naszego biura jest księgowość dla IT, w tym wsparcie w optymalizacji podatkowej, prowadzenie uproszczonej i pełnej księgowości, a także obsługa kadrowa (w przypadku większych firm). Zapraszamy do współpracy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółki i większe organizacje działające w sektorze nowych technologii.

Komentarze są wyłączone.