Kontrakt to forma współpracy między lekarzem a placówką medyczną. Zatrudniony w ten sposób lekarz działa jako niezależny specjalista, a nie jako pracownik podmiotu leczniczego. Czym dokładnie jest kontakt, jakie obciążenia podatkowe się z nim wiążą i co trzeba wiedzieć przed jego zawarciem?
Lekarz zatrudniony na kontrakcie jest niezależnym wykonawcą, który współpracuje z placówką na zasadach B2B (ponieważ prowadzi własną działalnością gospodarczą). Oznacza to, że jego relacje z placówką medyczną są równorzędne (lekarz pracujący na etacie podlega pod placówkę, ponieważ jest przez nią zatrudniony). Z umową kontraktową wiąże się większa niezależność, elastyczność i możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu miejscach. Kontrakt w wielu przypadkach pozwala także na większe zarobki. Jednocześnie wadą jest brak ochrony wynikającej z Kodeksu pracy.
Zawód lekarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością, w tym ryzykiem finansowej odpowiedzialności za błędy medyczne. W kontekście trzeba mieć świadomość, że:
Trzeba też pamiętać, że kontrakt jest umową cywilnoprawną – oznacza to, że lekarz może wynegocjować zapisy pozwalające na ochronę w wielu sytuacjach. Szczególnie warto zadbać o te aspekty ochrony, które w umowie o pracę przysługują z mocy prawa.
Ponieważ etat w szpitalu oznacza stosunek pracy, a kontrakt jest umową cywilnoprawną, mogą być realizowane jednocześnie – nawet w jednym szpitalu.
Zaletą kontraktu jest:
Zasadniczą wadą kontraktu jest większe ryzyko związane z prowadzoną działalnością – brak ochrony przepisów Kodeksu pracy oraz potencjalna odpowiedzialność finansowa za błędy w sztuce lekarskiej.
Z kolei praca na etacie nie gwarantuje niezależności – lekarz jest zobowiązany wypełniać obowiązki przełożonych i stosować się do obowiązujących regulaminów, ma też ograniczoną możliwość zarządzania własnym czasem (np. dniami i godzinami dyżurów). Zatrudnienie w ramach umowy o pracę jest zwykle bardziej stabilne i daje większy zakres ochrony w przypadku ewentualnych błędów lub roszczeń ze strony pacjentów. Pracownik może też liczyć na wszystkie świadczenia związane ze stosunkiem pracy, takie jak płatny urlop w ustawowym wymiarze, możliwość zwolnienia lekarskiego i inne.
Co zatem będzie korzystniejsze? Zarówno etat jak i kontrakt mają swoje wady i zalety. Decyzja zależy od potrzeb lekarza i jego subiektywnego postrzegania obu tych form, czy subiektywnej analizy ryzyka. W praktyce wielu lekarzy pracuje zarówno na etacie, jak i współpracuje z placówkami na kontrakcie (np. jako lekarz-specjalista oferujący prywatne konsultacje).
Lekarze prowadzący własną działalność mogą – podobnie jak przedsiębiorcy z innych branż – wybrać jedną z trzech głównych form opodatkowania:
Od 2022 roku nie funkcjonuje już karta podatkowa, dlatego lekarze otwierający działalność nie mogą wybierać tej formy opodatkowania. Istnieje jedynie możliwość kontynuowania karty podatkowej przez przedsiębiorców, którzy wybrali ją jako formę opodatkowania do końca 2021 roku. W tej sytuacji mogą oni ją kontynuować.
Wybór formy opodatkowania zależy od indywidualnych potrzeb każdego lekarza. Należy wziąć pod uwagę wysokość dochodów, chęć korzystania z ulg i inne aspekty. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja podatkowa własnej działalności leczniczej.
Przeczytaj więcej: Forma opodatkowania dla lekarza – jaką wybrać?
Lekarze kontraktowi są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS), a także na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość składek uzależniona jest od dochodu lekarza, a także wybranej formy opodatkowania.
Ubezpieczenie dla lekarzy na kontrakcie to między innymi:
W umowie kontraktu należy zawrzeć szczegółowy zakres obowiązków i praw obu stron (w tym wyłączeń, np. nieobecności w pracy, gromadzenia dokumentacji medycznej) – lekarz może na przykład wskazać, że placówka powinna zapewnić wyposażenie niezbędne do prawidłowego świadczenia kontraktu.
Należy opisać także czas obowiązywania kontraktu – w długim terminie, ale też w mniejszej skali (godziny pracy i przerwy). Zbyt duże obciążenie może być powodem do odmowy wypłaty ubezpieczenia przez ubezpieczyciela w przypadku popełnienia błędu w sztuce lekarskiej.
Prawo nie ogranicza w żaden sposób zakresu kontraktu, dlatego o ustalenie wszystkich tych aspektów trzeba zadbać we własnym zakresie. Umowę cywilnoprawną warto wcześniej skonsultować z prawnikiem, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. W kwestiach podatkowo-rozliczeniowych warto zasięgnąć porady specjalistów z biura rachunkowego, aby maksymalnie zmniejszyć obciążenia, skorzystać z przysługujących ulg i odliczeń oraz wprowadzić optymalizację podatkową.