Kontynuując temat opisywany we wcześniejszym artykule na temat księgowości w stowarzyszeniach jako takich, w obecnym opracowaniu przedstawimy charakterystykę i sposób rozliczania najprostszej formy działalności, jaką jest stowarzyszenie zwykłe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co to jest stowarzyszenie zwykłe, i o czym należy pamiętać, prowadząc księgowość stowarzyszenia zwykłego w 2024 roku. Dowiedz się, jak rozlicza się stowarzyszenie zwykłe i jaka forma księgowości jest w tym przypadku najbardziej odpowiednia!
Stowarzyszenia zwykłe swoją działalność opierają na ustawie z 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach. Jest łatwe w założeniu, ale niestety ma sporo obowiązków związanych ze swoją działalnością.
Główne zalety założenia stowarzyszenia zwykłego to:
Wraz z utworzeniem stowarzyszenia zwykłego w regulaminie należy zawrzeć informacje na temat głównych celów działalności. Stanowią one podstawę do utworzenia stowarzyszenia, ponieważ kryje się za nimi informacja pozwalająca dowiedzieć się, z jakich powodów dane stowarzyszenie powstało. Ponadto w dokumencie należy nakreślić również sposoby ich realizacji. Jakie mogą być cele stowarzyszenia zwykłego? Mianem tym można określić tak naprawdę każdą działalność, która nie narusza obowiązujących przepisów. Na korzyść osób zakładających stowarzyszenie zwykłe jest również fakt, że cele nie muszą być realne, mierzalne, a przy tym służyć na rzecz użytku społeczeństwa.
Stowarzyszenie zwykłe nie posiada osobowości prawnej, ma bardziej zrozumiałą strukturę organizacyjną i wymaga mniej formalności przy zakładaniu. Oto kilka najważniejszych cech stowarzyszenia zwykłego:
Natomiast poza powyższymi walorami tej formy działalności, istnieje również wiele ograniczeń i obowiązków stowarzyszenia zwykłego, które wynikają z przepisów.
I tak za wady stowarzyszenia zwykłego możemy uznać:
Powyższe punkty to tylko najważniejsze kwestie dotyczące założenia i działalności stowarzyszeń zwykłych. Jak widać, plusy wynikające z tej formy niekoniecznie przeważają nad minusami, z tego względu, że zakres różnych obowiązków stowarzyszenia zwykłego, wynikający z przepisów jest w zasadzie jednolity ze stowarzyszeniami, które wpisane są do KRS. Najważniejszą różnicę stanowi proces rejestracji i ewentualnego prowadzenia działalności we wstępnym okresie. Nowelizacja prawa o stowarzyszeniach z 2016 roku pozwala takie stowarzyszenie przekształcić w normalne stowarzyszenie zarejestrowane w KRS, co w sytuacji późniejszego rozwoju działalności może być istotnym argumentem.
Jaka księgowość dla stowarzyszenia zwykłego? Co do zasady każde stowarzyszenie zwykłe jest zobowiązane prowadzić księgi handlowe – inaczej pełną księgowość, nawet wtedy gdy ich jedyną transakcją jest przyjmowanie składek członkowskich. Nie ma znaczenia, że:
Prowadzenie księgowości stowarzyszenia zwykłego jest określone odgórnie – w przypadku tej formy działalności mamy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Uproszczona księgowość jest możliwa tylko w uzasadnionych przypadkach.
Poza prowadzeniem ewidencji księgowej stowarzyszenie zwykłe jest również zobowiązane do sporządzenia regulaminu zgodnie z art. 40 wspomnianej na początku ustawy. Powinien on zawierać:
Istnieje również możliwość powołania organu kontrolującego (organu kontroli wewnętrznej – komisji rewizyjnej), ale wtedy regulamin musi zostać uzupełniony o zapisy dotyczące sposobu wyboru tej komisji oraz jej kompetencjach/uprawnieniach.
Pozwól, że zajmiemy się Twoją księgowością.
Sprawdź, jak możemy pomóc.
Kluczowym pismem przesyłanym do urzędu miasta jest wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych.
Rejestracja stowarzyszenia zwykłego — dokumenty, o które należy uzupełnić wniosek:
Wzory dokumentów niezbędnych do założenia stowarzyszenia zwykłego można znaleźć w placówce właściwego urzędu. Jak powiedzieliśmy, stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej, a jego struktura organizacyjna jest stosunkowo prosta. Jeśli jednak organizacja powiększa się, można ją przekształcić w stowarzyszenie rejestrowane. Niezbędne będzie jednak spełnienie kilku warunków (między innymi zwiększenie liczby członków, podjęcie odpowiednich uchwał i opracowanie projektu statutu). Niezbędny będzie także zarejestrowane nowej organizacji w KRS. Rejestrację można przeprowadzić przez Portal Rejestrów Sądowych – specjalny system udostępniany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Stowarzyszenia, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą też złożyć dokumenty w formie tradycyjnej (stowarzyszenia z działalnością gospodarczą muszą zarejestrować się elektronicznie).
Jak prowadzić księgowość w stowarzyszeniu zwykłym? Jak da się zauważyć tego, że pomimo to, że omawiane stowarzyszenie nazywa się zwykłe, to jednak zakres obowiązków i ograniczeń w działalności nie jest mały. Wydawać by się mogło, że z uwagi na uproszczoną formę rejestracji również prowadzenie księgowości stowarzyszenia zwykłego i jego obowiązki są mniejsze. Niestety tak nie jest. Dlatego z uwagi na fakt, że sytuacja każdego stowarzyszenia zwykłego jest inna, zapraszamy do kontaktu z nami w razie pojawienia się z Państwa strony wątpliwości. Analiza profilu prowadzonej działalności pozwoli nam odpowiedzieć na wiele pytań i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie obsługi i prowadzenia księgowości stowarzyszenia. Dlatego też zapraszamy do kontaktu – wszelkie szczegóły można znaleźć na naszej stronie oraz na naszym profilu Facebook.
Poniżej znajdują się najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące stowarzyszenia zwykłego.
Stowarzyszenie zwykłe obowiązują takie same warunki, jak pozostałe organizacje pozarządowe, co oznacza, że każdego roku musi złożyć rozliczenie roczne – sprawozdanie finansowe w urzędzie skarbowym w formie rocznej deklaracji CIT-8.
Stowarzyszenie zwykłe nie może prowadzić działalności gospodarczej oraz odpłatnej działalności na rzecz pożytku publicznego.
Stowarzyszenie zwykłe, tak jak inne organizacje pozarządowe, może zatrudniać pracowników.
Stowarzyszenie zwykłe ma ułomną osobowość prawną – nie posiada osobowości prawnej, ale posiada zdolność prawną. Oznacza to, że może samodzielnie nabywać prawa rzeczowe oraz własnościowe, pozywać oraz być pozywane w sądzie.
Stowarzyszenie zwykłe nie może wystawić faktury, ponieważ zgodnie z prawem nie może prowadzić odpłatnej działalności gospodarczej.
Jak powiedzieliśmy, stowarzyszenie zwykłe nie może prowadzić działalności gospodarczej ani wystawiać faktur. Może jednak uzyskiwać środki na swoją działalność z takich źródeł jak składki członkowskie, spadki, dotacje czy darowizny. Środki uzyskane w ten sposób muszą być jednak przeznaczone wyłącznie na realizację celów stowarzyszenia (tym samym stowarzyszenie zwykłe nie może zarabiać).
Stowarzyszenie zwykłe nie może: