Spółka cywilna to najprostsza ze wszystkich rodzajów spółek. Minimum formalności przy jej zakładaniu i prowadzeniu są atrakcyjne dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą ze wspólnikiem. Jednak z czasem, w miarę rozwoju firmy ta forma często przestaje wystarczać. Przedsiębiorcy decydują się wtedy na przekształcenie spółki cywilnej w jawną. Sprawdź, z czym wiąże się taka zmiana i jak ją przeprowadzić krok po kroku.
Polskie prawo umożliwia przekształcenie spółki cywilnej w jawną w uproszczonym trybie. Taka zmiana musi zostać uchwalona jednomyślnie przez wszystkich wspólników i zgłoszona do sądu rejestrowego.
Warunkiem przekształcenia jest zawarcie pisemnej umowy spółki jawnej. W tym przypadku nie można skorzystać z elektronicznego wzorca umowy dostępnego w internetowym systemie S24 (art. 26 Kodeksu spółek handlowych, k.s.h).
Zmiana spółki cywilnej w jawną odbywa się w trybie uproszczonym. Nie jest tu wymagane ani opracowywanie szczegółowego planu przekształcenia, ani sporządzanie wyceny majątku spółki. Cały proces można podzielić na 4 etapy.
Dostosowanie umowy oznacza po prostu zawarcie w niej obowiązkowych zapisów określonych w art. 25 k.s.h. Są to:
Oczywiście katalog ten nie jest zamknięty i w dokumencie mogą znaleźć się także dodatkowe punkty.
W przypadku przekształcenia nie można skorzystać z gotowego wzorca umowy spółki jawnej dostępnego w systemie S24. Ten tryb jest dostępny tylko podczas zakładania nowego podmiotu.
We wniosku należy podać:
Do formularza dołączamy niezbędne dokumenty (m.in. umowę spółki, listę wspólników i oświadczenia osób reprezentujących spółkę).
Tak przygotowany wniosek obowiązkowo podpisuje jeden ze wspólników (każdy ze wspólników ma do tego prawo) albo pełnomocnik. Rejestracja przekształconej spółki w KRS kosztuje 600 zł.
W momencie rejestracji w KRS spółka cywilna staje się spółką jawną. Od teraz jest to odrębny, niezależny podmiot, któremu przysługuje osobowość prawna. To spółka, a nie wspólnicy, jest stroną umów handlowych i podmiotem praw i obowiązków.
Przekształconej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki związane z majątkiem wspólnym wspólników. Nadal może korzystać ona z przyznanych wcześniej ulg, koncesji czy zezwoleń. Spółka jawna zachowuje też dotychczasowe numery NIP i REGON. Wszystkie nawiązane przez spółkę cywilną stosunki prawne są kontynuowane po jej przekształceniu.
Więcej o tych rodzajach spółek przeczytasz w artykule: Spółka jawna a cywilna. Różnice między spółką cywilną a jawną
Wielu wspólników spółki cywilnej zastanawia się, czy i kiedy będą musieli przekształcić swoją spółkę w podmiot prawa handlowego. Jeszcze do 2009 roku prawo przewidywało taki obowiązek. Jednak obecnie nie trzeba przekształcać spółki cywilnej w spółkę jawną – niezależnie od rozmiarów jej działalności czy osiąganych dochodów. Przekształcenie jest dobrowolne i odbywa się wyłącznie po decyzji wspólników.
Zastanawiasz się nad zmianą formy prawnej swojej działalności gospodarczej? Chcesz przekształcić spółkę cywilną w jawną? Sprawdź nasze biuro rachunkowe we Wrocławiu. Oferujemy profesjonalną księgowość spółki cywilnej. Mamy też wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze spółek handlowych, w tym w księgowości spółki jawnej.