Dla wielu fizjoterapeutów założenie prywatnego gabinetu jest naturalnym etapem rozwoju kariery zawodowej. Po zdobyciu niezbędnego wykształcenia i doświadczenia u pracodawcy postanawiają “przejść na swoje”. Należy jednak pamiętać, że fizjoterapeuta należy do tzw. zawodów regulowanych. To oznacza, że jeśli chcesz otworzyć indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną, musisz nie tylko standardowo zarejestrować działalność gospodarczą, ale też dopełnić kilku dodatkowych formalności. Sprawdź, jak w kilku krokach założyć gabinet fizjoterapii.
Przepisy prawa w Polsce dokładnie określają, kto i pod jakimi warunkami może wykonywać zawód fizjoterapeuty. Należy on bowiem do tzw. zawodów regulowanych, które szczegółowo opisuje Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Ściśle określa ona m.in.:
Działalność lecznicza, w tym z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji, należy do tzw. regulowanych działalności gospodarczych, dlatego tylko osoby spełniające powyższe przesłanki mogą założyć prywatny gabinet fizjoterapii.
Zasady zakładania indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej i wymogi z nią związane określa Ustawa o działalności leczniczej. Zgodnie z nią fizjoterapeuta musi:
Dopiero po spełnieniu wszystkich powyższych wymogów i wpisie do rejestru podmiotów leczniczych, fizjoterapeuta może prowadzić działalność w ramach prywatnego gabinetu.
Wiemy już, że zakładanie gabinetu fizjoterapii i rehabilitacji wiąże się z:
Jak krok po kroku przejść przez te etapy?
Opcjonalnie, jeśli chcesz być czynnym podatnikiem VAT, musisz dokonać rejestracji. Do urzędu skarbowego składasz formularz zgłoszeniowy VAT-R (aby go wypełnić, potrzebujesz numeru NIP). Na rejestrację jako vatowiec masz czas maksymalnie do dnia poprzedzającego pierwsze świadczenie usług objętych VAT-em.
Po dopełnieniu tych formalności uzyskujesz status przedsiębiorcy. Od założenia prywatnego gabinetu fizjoterapii i rehabilitacji dzieli cię już tylko kilka kroków.
Aby uzyskać niezbędny wpis do ewidencji, załóż konto na portalu https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/ i złóż wniosek o rejestrację podmiotu leczniczego. Po weryfikacji dokumentów organ wpisuje twoją firmę do rejestru i wydaje ci odpowiednie zaświadczenie. Następnie automatycznie przekazuje dane do CEIDG. Po tym możesz rozpocząć prowadzenie działalności, a twój prywatny gabinet fizjoterapii zostaje oficjalnie założony.
Proces zakładania indywidualnej praktyki fizjoterapii wydaje ci się skomplikowany? Chcesz skorzystać z pomocy specjalistów doświadczonych w zakładaniu firm z branży medycznej? Skontaktuj się z nami. W Biurze Rachunkowym Progres kompleksowo wspieramy fizjoterapeutów w prowadzeniu prywatnych gabinetów.