Usługi lecznicze świadczone w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, należą do działalności regulowanych. Aby je prowadzić, trzeba spełnić pewne określone w ustawie warunki. Lekarz-przedsiębiorca, który chce otworzyć własny gabinet, musi przejść przez standardowy proces rejestracji działalności gospodarczej i dopełnić dodatkowych formalności. Sprawdzamy, jak krok po kroku założyć indywidualną praktykę lekarską.
Usługi medyczne należą do regulowanych działalności gospodarczych. Jak czytamy w art. 43 ustawy prawo przedsiębiorców: jeżeli odrębne przepisy stanowią, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeśli spełnia warunki określone tymi przepisami i po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru działalności regulowanej.
To oznacza, że lekarz chcący prowadzić swój gabinet medyczny spełnić ściśle określone warunki. Reguluje je ustawa o działalności leczniczej. Wskazuje ona, że lekarz wykonujący działalność leczniczą jako indywidualną praktykę lekarską, musi:
Nie może natomiast być:
Lekarz, który spełnia wcześniej omówione przesłanki, może założyć indywidualną praktykę lekarską. Proces ten będzie się składał z dwóch głównych etapów: założenie działalności gospodarczej i uzyskanie wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Na tym etapie zakładanie gabinetu lekarskiego nie różni się wiele od zakładania firmy z innej branży. Lekarz przechodzi przez standardowy proces rejestracji działalności. Czyli:
Po zarejestrowaniu firmy i uzyskaniu statusu przedsiębiorcy czas na kolejny etap, czyli rejestrację jako podmiot wykonujący działalność leczniczą. Jak to zrobić krok po kroku? Wystarczy:
Gotowe! Po dopełnieniu tych formalności można oficjalnie rozpocząć prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej.
Prywatny gabinet lekarski to specyficzna forma działalności gospodarczej. Jego założenie wiąże się nie tylko z formalnościami związanymi z samą rejestracją firmy, ale też wymogami określonymi w innych przepisach. Mowa tu przede wszystkim o specjalnych wymaganiach dotyczących samego lokalu, w którym chcemy świadczyć usługi medyczne. Określona jest m.in. zarówno rekomendowana powierzchnia (minimum 12 m2), jak i wysokość pomieszczeń (nie mniej niż 3,1 m). Ma to zagwarantować komfort codziennej pracy z pacjentami.
Lekarz prowadzący gabinet nie może też zapomnieć o specjalnych wymogach sanepidu, takich jak np. wyodrębnione i bezpieczne miejsce do przechowywania leków, szczepionek i substancji chemicznych, systematyczne dezynfekcje i sterylność sprzętu i lokalu, bezpieczeństwo pacjentów i personelu.
Chcesz rozpocząć prowadzenie swojej indywidualnej praktyki lekarskiej? Nie chcesz martwić się formalnościami i wolisz oddać ten proces w ręce specjalistów? W Biurze Rachunkowym Progres wspieramy lekarzy zakładających prywatne gabinety. Skontaktuj się z nami – wspólnie założymy Twoją firmę.